Na summitu o Gaze vyzval Mubarak k trvalému míru, Berlusconi chystá „Marshallův plán“

Šarm aš-Šajch (Egypt) - Egyptský prezident Husní Mubarak na dnešním mimořádném summitu k vývoji izraelsko-palestinského konfliktu vyzval mezinárodní společenství, aby podpořila trvalé příměří v pásmu Gazy a pomohla zajistit postiženým oblastem humanitární dodávky. Součástí konsolidace příměří musí být dále jak skoncování s pašováním zbraní do Gazy, tak odchod izraelských vojsk a otevření hranic pásma dosud blokovaných Izraelem. Evropskou unii na jednání zastupovali český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a premiér Mirek Topolánek. Ten po vrcholné schůzce vidí v oblasti vůli nastartovat mírový proces i ekonomickou obnovu, které by mohl pomoci plán italského premiéra Silvia Berlusconiho.

„Doufám, že mezinárodní podpora mírovému plánu přijatému summitem bude trvalá,“ prohlásil po skončení asi dvouhodinové schůzky prezident Mubarak, který summit svolal. Egypt podle něj připravuje další mezinárodní schůzku, jejímž cílem bude „shromáždit prostředky nezbytné pro rekonstrukci Gazy“. Datum této schůzky ještě nebylo stanoveno.

Koncept dohody předložený Egyptem počítá s upevňováním příměří a v další etapě s odchodem izraelských jednotek, s obnovením klidu a otevřením hraničních přechodů. Návrh postupně podpořili všichni představitelé zemí, kteří na summitu vystoupili, počínaje Británií přes Itálii, Německo, Španělsko, Turecko a Jordánsko.

Video Telefonát Michaela Žantovského
video

Telefonát Michaela Žantovského

Telefonát Michaela Žantovského

U: 18.1.2009

Egyptský summit o krizi v Gaze, telefonát Mirka Topolánka

Summit do egyptského Šarm aš-Šajchu Mubarak narychlo svolal již včera večer. Akce, které se zúčastnili mimo jiné francouzský prezident Nikolas Sarkozy, britský premiér Gordon Brown, italský šéf vlády Silvio Berlusconi i španělský protějšek Jose Luis Zapatero, předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun, se konala dnes odpoledne. „Všichni tady chceme mír. Okamžitý a trvalý mír. Teď musí Izrael jasně signalizovat, že když skončí ostřelování palestinskými raketami, pak izraelská armáda opustí Gazu. Jiné řešení pro mír neexistuje,“ řekl po jednání francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Vyslanec předsednictví EU Topolánek se po skončení summitu přesunul do Izraele, kam ho spolu s dalšími pěti vybranými státníky pozval na pracovní večeři premiér Ehud Olmert. Tohoto setkání se dále zúčastní Sarkozy, Brown, německá kancléřka Angela Merkelová a šéfové vlád Španělska a Itálie Zapatero a Berlusconi.

Ze summitu s účastí politických špiček si Topolánek odnesl, že „Izrael sice je ochoten přistoupit na celou řadu kompromisů, ale potřebuje silného protihráče, silného partnera, a to v této chvíli palestinská samospráva není.“

Přestože si obě strany kladou řadu podmínek, podle Topolánka je v oblasti vidět vůle nastartovat mírový proces a zahájit stabilizaci celého regionu. Přispět by k tomu mohl také chystaný plán ekonomické obnovy, který připravuje italský premiér Silvio Berlusconi, jakožto současný předseda skupiny G8.

„Hlavním cílem setkání je úsilí o to, aby se křehké příměří udrželo a stalo trvalejším, bude se také jednat o definitivní dohodě obou stran na principu dvou států žijících vedle sebe,“ uvedl telefonicky velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský. 

Jak informovala mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová, během několika desítek hodin se mají vydat přímo do postižených oblastí tři čeští odborníci, aby zde detailně zmapovali potřeby tamních obyvatel a pomohli navrhnout efektivní model humanitární pomoci.

Izrael zahájil svou vojenskou operaci v pásmu Gazy koncem prosince. Zdůvodnil ji tím, že odtud Palestinci ostřelují raketami jeho území. Ofenziva si vyžádala kolem 1150 palestinských a 13 izraelských obětí. Izraelský bezpečnostní kabinet schválil v sobotu večer jednostranné příměří. Klid zbraní nastal v 1:00 středoevropského času. Radikální hnutí Hamas ale uvedlo, že ho nebude dodržovat.

Dnes izraelské letectvo zaútočilo na ozbrojence Hamasu, kteří ráno z pásma Gazy ostřelovali raketami město Sderot v jižním Izraeli. Násilnosti pokračovaly i přímo v palestinské enklávě, kde příznivci Hamasu napadli izraelskou vojenskou hlídku a izraelští vojáci zastřelili jednoho Palestince.