Podle vědců dokážou muži lépe potlačovat hlad než ženy

Washington - Muži dokážou vědomě potlačovat hlad lépe než ženy. Pocit hladu totiž podle studie amerických vědců umějí zablokovat i v mozku, zatímco ženy jej dostanou pouze ze svých subjektivních pocitů, ale v příslušných mozkových centrech jim zvýšená aktivita zaměřená na ukojení hladu pokračuje dál.

Skupina odborníků z Brookhavenské národní laboratoře se zaměřila na sledování vybraných částí mozku u 23 dobrovolníků, z nichž deset byli muži a 13 ženy. Muži nejdříve drželi 17 hodin půst, pak měli nejprve chvíli myslet na své oblíbené jídlo a vzápětí se snažit vědomě myšlenky na jakoukoli potravu zase potlačit. Měření ukázalo, že myšlení na oblíbené jídlo u mužů i u žen ve stejné míře nejen zesílilo chuť na něj, ale i celkovou mozkovou činnost.Vědomé potlačování hladu vedlo u obou pohlaví ke snížení chuti na jídlo. U žen však tento efekt nepostoupil až do mozku, který zůstal vysoce aktivní. U mužů naproti tomu vedlo potlačení i k poklesu činnosti limbického i paralimbického systému velkého mozku, které řídí mimo jiné pocity a motivace lidského těla.

Vědci z dosažených výsledků vyvozují, že tyto mozkové oblasti jsou významné pro překonávání pocitu hladu. Jejich narušení nebo „vypnutí“ přispívá k nadváze a tloustnutí. Nadváha je přitom jedním z hlavních faktorů pro vznik onemocnění srdce a krevního oběhu, cukrovky a degenerace kloubů.

Guláš
Guláš