Vztahy Číny s Evropskou unií se prý začínají zlepšovat

Peking - Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar dnes jako zástupce předsednictví Evropské unie jednal v Pekingu se svým čínským protějškem Li Chuejem. Po této schůzce diplomaté oznámili, že po ochlazení vzájemných vztahů unie a Číny kvůli schůzce dalajlamy s Nicolasem Sarkozym se vztahy začínají zase zlepšovat.

„Musím říct, že jednání byla velmi přátelská, velmi otevřená a velmi podrobná,“ uvedl Pojar, podle kterého byla schůzka s čínským představitelem velmi slibná.

„Atmosféra byla dobrá, otevřená, korektní a poctivá, ale otevřeně jsme jednali i o záležitostech, v nichž nezastáváme stejné stanovisko,“ dodal Pojar. Politici se dotkli především problému Tibetu a dodržování lidských práv v Číně. Bavili se ale také o Afghánistánu nebo o konfliktu v pásmu Gazy.

Dalším symbolem oteplování vztahů mezi EU a Čínou může být očekávaná cesta čínského premiéra Wen Ťia-paa do Evropy, která by se měla uskutečnit ještě v lednu. Peking ji ale zatím oficiálně nepotvrdil.

Vztahy mezi Čínou a unií se prudce zhoršily koncem roku 2008, když se Sarkozy, jehož země tehdy předsedala EU, i přes čínské námitky setkal s dalajlamou. Toho Čína označuje za separatistu a obviňuje ho z podněcování nepokojů v Tibetu. Peking kvůli této schůzce zrušil plánovaný prosincový summit EU-Čína.