Dánové chtějí v Praze exhumovat Tychona Brahe

Praha - Dánové chtějí v Praze exhumovat astronoma Tychona Brahe, který působil na dvoře císaře Rudolfa II. Habsburského. Stále jim totiž nedá spát záhada, jak a proč před 408 lety jejich slavný vědec a astronom, současník matematika Johannesa Keplera, vlastně zemřel. Mají totiž oprávněné podezření, že byl zavražděn na příkaz dánského krále Kristiána IV. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Tým dánských vědců se chce vydat do Prahy a exhumovat ostatky astronoma, které spočívají v Týnském chrámu. Historik Peter Christensen dánskou veřejnost nedávno šokoval objevem deníku údajného Brahova vraha. Měl jím být švédský šlechtic Erik Brahe, vzdálený příbuzný vědce.

Nejpřekvapivější částí jeho teorie je ale tvrzení, že si vraždu objednal sám dánský král Kristián IV kvůli údajnému poměru mezi jeho matkou a vědcem. To může vrhnout stín na dějiny království, protože Kristián IV. je považován za osvíceného panovníka a víceméně kladnou postavu dánských dějin.

Konečné slovo bude mít kardinál Vlk

Výpravu, jejímž úkolem je odebrat vzorek kosti z ostatků Tychona Brahe, má vést archeolog Jens Vellev, který je rovněž zastáncem teorie o vraždě. Farnost u kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě v Praze potvrdila, že žádost o otevření hrobky z Dánska skutečně dorazila.

„Celá věc je ve stádiu posuzování. Pokud vím, zatím nebylo rozhodnuto. Konečné slovo má kardinál Miloslav Vlk,“ řekl pastorační asistent v Týnském chrámu Štěpán Filipec. Vyjádřit se prý také musejí památkáři. Od dob císaře Josefa II. se v kostelích nepohřbívá a žádost o otevření tak starého hrobu je mimořádná, dodal.

Brahe se mohl stát obětí vraždy

Dosud se přepokládalo, že se Brahe neúmyslně otrávil sám při alchymistických pokusech nebo že mu selhaly ledviny. Podle pověsti mu praskl močový měchýř, protože mu bylo trapné vzdálit se ze společnosti císaře na toaletu. Podle posledního zkoumání ale mohlo být vše jinak a slavný astronom se mohl stát obětí nájemné vraždy na pokyn z nejvyšších míst.

Pražské Národní muzeum v devadesátých letech zapůjčilo do Dánska část knírů Tychona Brahe. Na univerzitě v Lundu zjistili, že obsahuje stokrát větší množství rtuti, než je normální. Historik Christensen nyní tvrdí, že v deníku má po ruce jasný důkaz. Knihu vázanou v kůži a psanou v latině nalezl v Královské knihovně ve Stockholmu. Obsahuje prý informace o přípravě na vražednou „misi“, včetně schůzek v Kodani.

Rudolf II.
Rudolf II.