Inaugurace má svá pravidla, nového prezidenta čeká první prezidentský projev

Washington - Dnešní inaugurace je ve Spojených státech tradičně událostí číslo jedna. Američané právě dnes oslavují v pořadí již čtyřicátou čtvrtou hlavu státu - prvního Afroameričana v Bílém domě Baracka Obamu. Obama zažil velkolepé ovace už po svém zvolení, dnes se opět podívá davům tváří v tvář, tentokrát však již jako legitimní prezident Spojených států. Nastupuje po relativně slabém a neoblíbené prezidentovi a navíc v době, kdy je hospodářství v poměrně špatném stavu. Lidé do něj vkládají hodně nadějí. Jestli nový prezident naděje více než tří set milionů obyvatel zklame, nebo ne, ukáže až čas. Jisté však je, že po dnešní přísaze se ze jména Barack Obama stane na příští čtyři roky symbol Ameriky a pravděpodobně nejmocnější muž na Zemi.

„Inaugurace je odvozená přímo od popularity toho kandidáta. Obama vstupuje do Bílého domu s vynikajícími kartami. Tohle je něco, co třeba nikdy nedokázal Bil Clinton, který zvítězil ve volbách a pak se rozjíždělo to jeho prezidentství čtyři, pět měsíců a v podstatě se nic nedělo,“ tvrdí amerikanista Miloš Calda.

0Bush (přísaha):

„Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států.“

Video Historie prezidentské inagurace v USA
video

Historie prezidentské inagurace v USA

Inaugurace prezidenta je ve Spojených státech sice událostí číslo jedna, ne vždy ji však provázely tak velkolepé oslavy a davy lidí v ulicích. Vůbec první prezidentský slib před dvě stě dvaceti lety navíc nezněl Washingtonem, ale ulicemi New Yorku. „Když se stal prvním americkým prezidentem George Washington, tak tehdy žádný Bílý dům ani Kapitol nebyly, to byla taková komorní záležitost,“ přiblížil první inauguraci Miloš Calda. Mimochodem George Washington také pronesl nejkratší inaugurační projev v historii, naopak tím nejdelším se mohl o padesát dva let později pochlubit prezident William Harrison, jeho hodinu a půl zatím žádný jiný státník nepřekonal.

Inaugurační projevy se pečlivě studují, budoucí prezident již v nich vyzdvihuje své priority. Jsou známé významné projevy, například projev prezidenta Franklina Roosevelta z března 1933 anebo J. F. Kennedyho z ledna 1961. Zaběhlá pravidla však porušil v roce 1981 Ronald Reagan. Podle Caldy Reagan změnil trochu symboliku inauguračního projevu. Do té doby prezidenti předstoupili s projevem na východní terase budovy amerického kongresu, ale Reagan se chtěl symbolicky otočit k americkému národu, ne k celému světu.