Hospitalizovaný senátor Kennedy se cítí dobře

Washington - Americký senátor Edward Kennedy, jenž utrpěl záchvat a musel být hospitalizován při úterním inauguračním obědě prezidenta Spojených států Baracka Obamy, je při vědomí a cítí se dobře. S odvoláním na lékaře o tom dnes informovala agentura Reuters.

Podle svědků Kennedy utrpěl záchvat a zkolaboval během slavnostního oběda. Zanedlouho byl ale znovu při vědomí a rozdával kolem sebe úsměvy, když ho zdravotníci odváželi na nosítkách. Podle lékařů záchvat způsobila únava. V nemocnici byl Kennedy stále při vědomí a komunikoval s přáteli a členy své rodiny. Z péče zdravotníků washingtonské nemocnice by měl být propuštěn ve středu ráno tamního času.

Kennedy je členem jedné z nejznámějších amerických rodin. Senátorův bratr John Fitzgerald Kennedy byl prezidentem a zahynul v listopadu 1963 při atentátu v Dallasu. Jeho dalšího bratra Roberta zabil atentátník na jaře 1968 při prezidentské kampani v Los Angeles poté, co vyhrál primárky v Kalifornii.

Sám Edward Kennedy zastupuje od roku 1962 v Senátu stát Massachusetts. O demokratickou kandidaturu na prezidenta se ucházel v roce 1980, ale podlehl Jamesi Carterovi. Patří k doyenům Senátu, kde zaujímá výrazně liberální (v americkém politickém kontextu levicové) postoje. V letošních primárkách Demokratické strany podpořil Baracka Obamu.
Video Telefonát Tomáše Šponara
video

Telefonát Tomáše Šponara