Izraelská armáda se kompletně stáhla z pásma Gazy

Jeruzalém - Palestinské pásmo Gazy již opustili všichni izraelští vojáci. Dnes nad ránem izraelská armáda kompletně dovršila stahování svých jednotek, a skončila tak vojenská ofenziva, kterou Izrael proti palestinskému militantnímu hnutí Hamas zahájil 27. prosince. Izrael v jejím rámci vyslal do pásma Gazy tisíce vojáků s cílem zastavit několikaleté raketové ostřelování jihu země raketami radikálů hnutí Hamas. Nový prezident USA Barack Obama se dnes při rozhovoru s Mahmúdem Abbásem vyjádřil, že chce na Blízkém východě nastolit mír.

 

Podle armády zůstávají některé jednotky rozmístěny na izraelské straně hranice s pásmem. Jsou připraveny zasáhnout proti případným obnoveným útokům palestinských bojovníků. Stažení vojáků se spojuje mimo jiné i s nástupem nového amerického prezidenta Baracka Obamy do funkce.

Právě Obama se dnes telefonicky spojil s šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, kterému údajně sdělil, že je odhodlán nastolit mír na Blízkém východě. Stejné poselství sdělil po telefonu s izraelským premiérem Ehudem Olmertem, s jordánským králem Abdalláhem II. a s egyptským prezidentem Husním Mubarakem.

Video Studio ČT24 s Jehudou Lahavem
video

Studio ČT24 s Jehudou Lahavem

OSN vyzvalo Izrael, aby přes hraniční přechody do Gazy vpustil kromě potravin a léků také stavební materiál, aby mohla co nejdříve začít rekonstrukce poničené infrastruktury. V Bruselu by o dalším vývoji situace měli večer jednat ministři zahraničí Evropské unie společně s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou.

Od zahájení izraelské ofenzivy 27. prosince bylo podle palestinských lékařských zdrojů zabito více než 1 400 Palestinců, včetně 700 civilistů. Hamas přiznal 112 mrtvých bojovníků a 180 mrtvých policistů. Izrael registruje deset zabitých vojáků a tři civilisty.

Mezi Izraelem i hnutím Hamas bylo o víkendu vyhlášeno podmínečné příměří. Izrael varoval, že odpoví silou na jakékoliv další útoky Hamasu; islamistické hnutí vládnoucí v pásmu Gazy zase vyzvalo Izrael, aby své vojáky stáhl z pásma do týdne a touto lhůtou omezil svou ochotu dodržovat klid zbraní.

Hamas: Zvítězili jsme

Palestinské hnutí Hamas ve svém prohlášení tvrdí, že je vítězem konfliktu, stejné prohlášení vydala i izraelská strana. Podle neoficiálních zdrojů ale je nyní Hamas oslaben, většina tajných tunelů byla zničena a zbylo mu pouze dvě stě až tři sta raket kratšího doletu. Hamas ovšem tvrdí, že svůj arzenál brzy obnoví a nadále bude ostřelovat izraelské území.

Během současného příměří došlo pouze k drobným incidentům, na izraelské území dopadlo několik minometných střel, nezpůsobily však žádné škody. Izraelské vrtulníky následně útočníky eliminovaly.

Následky války v Gaze
Následky války v Gaze
Více fotek
  • Následky války v Gaze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/632/63162.jpg
  • Následky války v Gaze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/632/63158.jpg
  • Následky války v Gaze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/632/63160.jpg