Clintonovou byla potvrzena do funkce ministryně zahraničí a hned se pustila do práce

Washington - Spojené státy mají novou ministryni zahraničí. Hillary Clintonovou potvrdil v této funkci americký Senát, a ona tak mohla složit slib. Clintonová nahrazuje Condoleezzu Riceovou z bývalé Bushovy administrativy. V úvodním proslovu k pracovníkům ministerstva zahraničí prohlásila, že USA vstupují do "nové éry". Za nejlepší nástroje k dlouhodobému zajištění jejich bezpečnosti označila "silnou diplomacii a efektivní rozvoj".

Americký Senát podle očekávání potvrdil Hillary Clintonovou do funkce ministryně zahraničí ve vládě nového prezidenta Spojených států Baracka Obamy, a to i přesto, že někteří republikáni namítli, že by se mohla dostat do konfliktu zájmů kvůli aktivitám jejího manžela Billa Clintona. Ten totiž založil nadaci, kterou finančně podporuje několik zemí, se kterými by měla Clintonová v úřadu jednat.

Clintonová: USA vstupují do nové éry  

„Z celého srdce věřím, že toto je nová éra pro Ameriku,“ prohlásila dnes Clintonová v projevu k tisícovce pracovníků ministerstva zahraničí, kteří jí podle agentur přichystali vřelé přijetí. „Udělám vše, abych jasně potvrdila, že nejlepší nástroje k dlouhodobému zajištění bezpečnější budoucnosti Ameriky jsou silná diplomacie a efektivní rozvoj.“

Už v prvních hodinách po svém potvrzení ve funkci Senátem hovořila telefonicky s několika zahraničními představiteli včetně palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a své izraelské kolegyně Cipi Livniové a oznámila jmenování bývalého senátora George Mitchella vyslancem pro Blízký východ a Richarda Holbrookea vyslancem pro Afghánistán a Pákistán.

K zaměstnancům amerického ministerstva zahraničí promluvil spoelčně s Clintonovou i nový americký prezident Barack Obama. Prohlásil, že vůči údajným teroristům a v rámci úsilí o zajištění své bezpečnosti se USA nebudou uchylovat k mučení. Za cestu k trvalému příměří mezi Izraelem a hnutím Hamas označil ukončení raketového ostřelování izraelského území Hamasem a úplné stažení izraelských sil z pásma. Řekl rovněž, že USA a jejich partneři podpoří kroky, které Hamasu zabrání znovu se vyzbrojit. Zdůraznil, že Spojené státy budou vždy bránit izraelské „právo na sebeobranu“.

Výbor Senátu USA schválil nominaci Geithnera na ministra financí

Finanční výbor amerického Senátu dnes schválil nominaci Timothyho Geithnera na ministra financí v Obamově vládě. Geithner ještě musí být potvrzen ve funkci na plenárním zasedání Senátu, republikánům se ale zřejmě podaří odložit hlasování na příští týden.

Geithner čelil kritice finančního výboru především kvůli tomu, že v letech 2001 až 2004, kdy pracoval pro Mezinárodní měnový fond, neodváděl státu daně. Část daní včetně penále doplatil v roce 2006, zbývající dlužnou částku až poté, co ho Obama loni v prosinci jmenoval na funkci ministra financí. Nominovaný ministr se ve středu při slyšení před výborem za své pochybení omluvil. Republikánští senátoři dnes také prosadili týdenní odklad hlasování o Eriku Holderovi, kterého Obama nominoval na ministra spravedlnosti.

Senát musí potvrdit všechny ministry prezidentovy vlády. Případy, kdy byli nominovaní odmítnuti, jsou však v historii USA výjimečné. V současném složení Senátu navíc mají demokraté velkou většinu, a tak se nepředpokládá, že by některý z Obamových kandidátů nebyl schválen.