Moralesova Bolívie znárodnila energetickou společnost Chaco

La Paz/Londýn - Bolivijská vláda dnes převzala kontrolu nad energetickým podnikem Chaco, jehož vlastníkem je společnost Pan American Energy patřící britskému energetickému koncernu. Znárodnění dnes, symbolicky na nalezišti zemního plynu společnosti Chaco, oznámil levicový prezident Evo Morales. Stát, který je největším producentem plynu v Jižní Americe, tak nadále posiluje svůj energetický vliv. V roce 2006 znárodnil trojici plynárenských společností a získal tím přes 85 procent zdrojů zemního plynu.

Morales firmě Pan American Energy loni nařídil převést část z 51 procent akcií ve společnosti Chaco na bolivijskou vládu. Bolivijský prezident chtěl, aby většinu ve firmě držela státní společnost YPFB, která dosud měla pouze zbylých 49 procent akcií. Jednání o převodu části akcií ale ztroskotala a vláda se rozhodla, že si vezme celý podnik.

Majitelem společnosti Pan American Energy je britský energetický kolos BP. „Jsme si vědomi dekretu, kterým prezident Morales zestátňuje akcie společnosti Chaco. K dekretu se ale nebudeme vyjadřovat,“ řekl mluvčí BP. Sama Pan American mezitím vydala zprávu, že bude hájit své zájmy všemi zákonnými prostředky. V úvahu tak připadá i zahájení arbitrážního řízení v zahraničí.

Ziskem Chaca ovládá Morales přes 85 % bolivijských zásob

Chaco je podle objemu rezerv čtvrtým největším producentem zemního plynu v Bolívii a kontroluje zhruba 4,9 procenta zásob zemního plynu a je jen dalším znárodněným plynárenským podnikem. Stejný osud potkal už v roce 2006 zahraniční ropné koncerny, jako je Petrobras, Repsol či Total, aby platily vyšší daně. Zmíněná trojice firem přitom ovládala téměř 84 procent prokázaných a předpokládaných rezerv plynu.

Vláda toto rozhodnutí přijala jen dva dny před hlasováním o návrhu ústavy, který předložil právě levicový prezident Morales. Proti ní se staví opozice a střední vrstvy. Kritici se obávají, že Morales bude mít příliš velkou moc.