Islandská vládní koalice se rozpadla, kabinet podal demisi

Reykjavík - Islandský premiér Geir Haarde dnes podal demisi své vlády do rukou prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona. Ten rezignaci přijal. Vládní koalice se rozpadla pod tlakem finanční krize, bezprostředním důvodem demise je skutečnost, že sociální demokracie (AF) vypověděla spolupráci s premiérovou Stranou nezávislosti (SF) v rámci dvoučlenné koalice. Islanďané požadovali odstoupení vlády od podzimu, kdy na ostrov dolehla finanční krize.

„Přijal jsem demisi premiéra i celého kabinetu,“ prohlásil prezident. Současně vyzval všechny ministry, aby zatím pokračovali v práci až do vytvoření nového kabinetu. Prezident ale zdůraznil, že zatím nepověří předáka žádné strany vytvořením nové vlády, protože nejdříve chce se stranami konzultovat situaci. „Myslím, že dříve než v úterý k závěrům nedojdeme,“ řekl Grímsson podle agentury Reuters. Zatím prý neuvažuje ani o rozpuštění Parlamentu.

V pátek Haarde oznámil, že souhlasí s předčasnými volbami. Ty by se podle něj měly konat 9. května a do té doby by měla být nalezena většina pro dočasnou vládu v rámci současného složení Parlamentu. V neděli odstoupil sociálnědemokratický ministr obchodu Björgvin Sigurdsson. Zdůvodnil to reakcí na dlouhodobé požadavky Islanďanů, kteří demonstracemi žádají demisi vlády.

„Rozhodli jsme se rozpustit koalici, která neuspěla. Mluvili jsme o tom celý víkend a toto je bohužel výsledek. Naše konzervativní strana nemůže přijmout požadavek sociálních demokratů vést zemi. Nikdy jsme s ničím takovým nesouhlasili, když naše koalice začínala fungovat,“ uvedl Haarde.

Pro letošní rok očekává Island téměř desetiprocentní hospodářský pokles. Koaliční sociální demokracie začala volat po silnějším vedení. „Vládní kroky posledních týdnů a měsíců nebyly dostatečně pohotové,“ myslí si šéfka sociální demokracie Ingibjörg Sólrún Gísladóttirová.

Na podzim zkrachovaly na Islandu přední banky a zhroutila se i islandská koruna. Stát byl na pokraji finančního bankrotu, kterému se podařilo zabránit škrty ve státním rozpočtu a přijetím půjček od Mezinárodního měnového fondu. „Nejdůležitější teď bude držet se ekonomického plánu Mezinárodního měnového fondu. A aby politici vedli zemi moudře do předčasných voleb,“ uvedl odcházející premiér.

V květnových předčasných volbách Haarde kvůli zdravotním problémům už kandidovat nebude.