Čeští vědci objevili protein, který pomůže likvidovat klíšťata

Praha - Čeští vědci odhalili nový druh proteinu v těle klíštěte, pomocí kterého by mohli vyvinout vakcínu proti parazitovi. Bez bílkoviny nazvané feritin 2 nejsou klíšťata schopná přežít. Badatelé si od objevu slibují posun v boji s klíšťovou encefalitidou a Lymskou boreliózou.

Klíčem je nově objevený protein feritin 2. Podle českých objevitelů bez něj klíště přežije jenom několik dní. Navíc se výrazně zpomalí jeho funkce. Pokud vědci najdou způsob, jak dostat protilátku do těla člověka bez vedlejších účinků, borelióza a encefalitida by se mohly stát minulostí.

„Protilátky by se mohli v klíštěti vázat na protein feritin 2 a bránit klíštěti v úspěšném sání,“ vysvětluje Ondřej Hajdušek z Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity v Plzni a Biologického centra Akademie věd ČR. Klíště by tedy mělo minimální šanci nakazit svého hostitele.

Klíšťovou encefalitidou se ročně nakazí několik set lidí. Nejhorší byl rok 2006, kdy onemocnělo 1028 Čechů. Desetina lidí se už nikdy úplně neuzdraví. Následky jsou různé, například obrna horních končetin nebo chronické bolesti hlavy. Nemocný může i ohluchnout. Podobně závažná je další nemoc přenášená klíšťaty, borelióza, která napadá nervovou soustavu a působí potíže s klouby a srdcem. Loni jí v Česku prodělalo 4350 lidí.

„Smrtelný případ máme zdokumentovaný jeden a to bylo v roce 2001. Tam šlo o celkové selhání organismu,“ dodává Dagmar Hulínská ze Státního zdravotnického ústavu.

Čeští vědci budou objev nového proteinu uvádět do praxe. Pomocí vakcíny feritinu 2 chtějí u dobytka vytvořit protilátky, které by klíšťata zabíjely. Až potom můžou zkusit vyrábět vakcínu pro lidi.