Před 64 lety byla osvobozena Osvětim, symbol holokaustu

Osvětim - Před 64 lety osvobodili vojáci největší nacistickou továrnu na smrt - vyhlazovací tábor Osvětim. S milionem a půl zavražděných se Osvětim stala symbolem krutosti Hitlerova režimu. Dvacátý sedmý leden proto vyhlásila Organizace spojených národů jako mezinárodní den obětem holokaustu.

Dvacátý sedmý leden se stal Mezinárodním dnem obětí holokaustu až ve 21. století, na počest osvobození Osvětimi a Březinky sovětskými vojsky. „Ke zločinům by nedošlo, kdyby Hitler neměl tolik fanatických následovníků, ale i normálních žen a mužů, kteří předstírali, že o ničem neví. V tom je banalita zla,“ řekl dnes německý prezident Horst Köhler.

Ke vzniku průmyslu smrti vedly hlavně Hitlerovy názory. Uprostřed obsazeného Polska a své Třetí říše vytvořili nacisté nejhrůznější ze svých továren na smrt. Do plynových komor v nich nahnali miliony obětí. Převážně Židy, ale také Romy, postižené, homosexuály a své politické odpůrce.

„Šest milionů obětí z rasových důvodů se nesmí zapomenout, protože extremistické neonacistické síly znovu bují,“ upozornil dnes předseda českého Senátu Přemysl Sobotka.

Osvětim byla jen jedním z desítek koncentračních táborů. I když svět po 2. světové válce zažívá další genocidy, vězni z Osvětimi vyzývají, aby se s pátráním po osudech umučených pokračovalo. Ne kvůli popíračům holokastu, ale jako ponaučení z nejmasovějšího vyvražďování v dějinách.

/*json*/{"map":{"lat":50.0580204528,"lng":19.2089080811,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.034398,"lng":19.209778,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/