Vědci zkoumají pomatené chování vozítka Spirit na Marsu

Pasadena (USA) - Robotické vozítko Spirit na Marsu, které prozkoumává půdu kolem rovníku planety, se začalo chovat "pomateně". Odborníci z NASA se snaží co nejdříve přijít na to, proč tomu tak je. Tento geologický robot na kolečkách přestal registrovat směrovou orientaci a nezaznamenává do paměti uskutečněné úkony. Problém nyní řeší Laboratoř tryskového pohonu v Pasadeně.

Během víkendu vědci zjistili, že Spirit nepředává řídícímu středisku na Zem informace o směru, kterým postupuje, a neukládá údaje o uskutečněných krocích a práci do své vnitřní paměti.

Programoví technici proto hodlají tento týden uskutečnit sérii diagnostických testů šestikolového vozítka, aby si udělali představu o příčinách problému. Podle zatím převládajícího názoru by závadu mohlo způsobit kosmické záření, které zasáhlo elektroniku Spiritu.Spirit a jeho sesterská sonda Opportunity působí na Marsu již od ledna 2004, a to na protilehlých stranách marsovského rovníku. Jejich očekávaná životnost byla pouze tři měsíce, roboty však až dosud fungovaly bez větších problémů a mnohonásobně tak překonaly očekávání svých tvůrců. 

Spirit sice měl určité provozní problémy již loni v listopadu, ty však byly způsobeny nedostatečným dopadem slunečního světla na jeho solární panely v důsledku velké prašné bouře.

Loni v listopadu musel NASA ukončit misi další marsovské sondy Phoenix, která přistála v květnu na pólu „rudé planety“ a úspěšně splnila řadu úkolů. Sonda mimo jiné prokázala, že ve zmrzlé půdě Marsu jsou stopy vody. Přestala komunikovat se Zemí až tehdy, když se kvůli ubývajícímu světlu v důsledku marsovské zimy vybily její baterie.

Nehledě na ukončení činnosti Phoenixu a zřejmě se k závěru blížící životnosti Spiritu hodnotí vědci americký program výzkumu Marsu v posledních letech jako mimořádně úspěšný.

Povrch Marsu
Povrch Marsu
Více fotek
  • Povrch Marsu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/155/15425.jpg
  • Sonda Phoenix autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/518/51708.jpg