Čínský premiér přijíždí urovnat vztahy s Německem

Berlín - Vztahy mezi Německem a Čínou má urovnat návštěva čínského premiéra Wen Ťia-paa v Německu. Ten dnes v Berlíně jedná s kancléřkou Angelou Merkelovou o hospodářských otázkách a společně hledají způsob, jakým by mohli čelit recesi světové ekonomiky. Policie počítá během návštěvy s demonstracemi před berlínským kancléřstvím.

 

K ochlazení vztahů mezi ekonomickými velmocemi došlo kvůli přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy kancléřkou Merkelovou před dvěma lety. V Německu panují obavy, že se Čína uchýlí k ochranářským ekonomickým opatřením, oba předsedové vlád ale dali najevo, že návštěva má především posílit hospodářské vztahy mezi oběma zeměmi. To dokládá i skutečnost, že čínského premiéra doprovází 130 manažerů, poznamenala berlínská zpravodajka ČT Hana Scharffová. Německý koncern ThyssenKrupp chce například Číně prodat část technologie magnetického rychlovlaku Transrapid, který už nyní zajišťuje spojení letiště v Šanghaji. Čínská firma Sany chce pro změnu postavit novou továrnu na výrobu stavebních strojů za 100 milionů eur u Kolína nad Rýnem.

Angela Merkelová ale otevřela i nepříjemná témata, jako jsou ochrana klimatu, lidská práva nebo autorská práva, a vyzvala Čínu, aby obnovila rozhovory se zástupci exilového tibetského vůdce dalajlamy, v němž Peking vidí separatistu. Wena přijmou také německý prezident Horst Köhler, ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a ministr hospodářství Michael Glos.

Čína loni přes vlastní hospodářské potíže pravděpodobně odsunula Německo na čtvrtou příčku mezi největšími ekonomikami světa.