Obama poprvé v Pentagonu: Čekají nás těžká rozhodnutí

Washington - Americký prezident Barack Obama poprvé navštívil ministerstvo obrany Spojených států - Pentagon. Setkal se zde s nejvyššími vojenskými představiteli a ministrem obrany Robertem Gatesem. Po jednání řekl, že bude muset brzy přijmout těžká rozhodnutí ohledně vojenských misí. Prezident chce urychlit odchod amerických jednotek z Iráku a posílit jejich působení v Afghánistánu.

Podle listu New York Times Obama prohlásil, že hodlá vůči afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu přitvrdit. Jde o součást nové strategie USA vůči Afghánistánu, která bude klást větší důraz na válečné operace než na rozvoj této země.

Nová americká administrativa prý na Karzáího pohlíží jako na překážku cílů, kterých Spojené státy chtějí v Afghánistánu dosáhnout, protože v jeho vládě bují korupce. To kromě jiného podle nové americké vlády přispělo k rozmachu obchodu s opiem a k vzestupu militantního hnutí Taliban.

V Afghánistánu se 20. srpna budou konat prezidentské volby - druhé od svržení Talibanu v roce 2001. Karzáí zvolený v roce 2004 již naznačil, že se bude ucházet o znovuzvolení. Jeho popularita ale kvůli rozšířené korupci na vládních úřadech a rostoucímu nebezpečí útoků ozbrojenců radikálního hnutí Taliban klesá.

Na Blízkém východě dnes Obamův vyslanec bude jednat s Abbásem 

Obama tento týden představil i svou politiku na Blízkém východě, kde chce do mírových jednání zapojit přímo či nepřímo i ostatní země v regionu, nejen Palestince a Izraelce. Jeho zvláštní vyslanec pro Blízký východ George Mitchell se dnes setká s prezidentem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Mitchell v těchto dnech jedná v regionu o mírovém řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Jeho diplomatická mise potrvá do 3. února. Kromě blízkovýchodních zemí by měl ještě navštívit Francii.

/*json*/{"map":{"lat":38.8712890345,"lng":-77.0559167862,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/