Za rok 2008 spáchalo sebevraždu 128 amerických vojáků

Washington - Loni spáchalo sebevraždu 128 amerických vojáků, to je nejvyšší počet za posledních 28 let. Navíc americká armáda vyšetřuje dalších 15 případů, u nichž nelze sebevraždu vyloučit, statistika by se tak mohla ještě navýšit. Oznámila to televize CNN, která čerpala informace ze zprávy americké armády.

Podle zprávy americké armády ze sta tisíc amerických vojáků jich spáchalo sebevraždu dvacet. Toto číslo je dokonce vyšší než u sebevražd civilního obyvatelstva, loni se ze 100 000 Američanů zabilo průměrně 19,5.

Za minulý rok americká armáda zaznamenala 115 sebevražd. Letos je to o 13 víc, číslo je vůbec nejvyšší od roku 1980, co si americká armáda vede statistiku. Úřady se proto chystají vypracovat program prevence, který by měl růstu počtu sebevražd zabránit.

Hodně příslušníků armády spáchá sebevraždu poté, co se vrátí z boje domů. Na takových lidech se podle zprávy často podepíše stres, vojáci mohou mít potíže se vztahy nebo mohou mít finanční problémy. To jsou podle armády nejčastější faktory, které mohou zapříčinit případnou sebevraždu.

Nyní se ale ukazuje, že velkou roli v tomto ohledu hraje i pobyt ve válečné zóně. Američané totiž nasazují stále více vojáků na zahraniční mise v Iráku a Afghánistánu, někteří z nich zde mohou působit i opakovaně. Vojáci jsou daleko od domova a dlouhé měsíce vůbec nevidí své rodiny. Často hororové zážitky z bojů je tak mohou dohnat k sebevraždě.

V rodinách vojáků roste i počet případů domácího násilí a vražd

Na vzestupu je také násilí v rodinách vojáků, dokonce vraždy. Armáda proto chystá speciální výcvik pro válečné veterány. Za posledních deset let došlo v rodinách vojáků k devadesáti vraždám a dalším 25 tisícům násilných činů. Zhruba polovina z nich byla vyvolaná frustrujícími válečnými zážitky.

Válečná traumata pronásledují hlavně veterány z Iráku a Afghánistánu. Armáda pro ně chystá zvláštní výcvik, aby jim návrat z války usnadnila. Doufá, že tak nárůst vražd a sebevražd zastaví.