Summit EU-Čína se bude konat v Praze

Brusel - Ledy mezi Čínou a Evropskou unií tají. Po schůzce s čínským premiérem Wen Ťia-paem dnes šéf Evropské komise José Barroso oznámil, že se EU dohodla s Čínou na uspořádání společného summitu. Toto setkání by se mělo zřejmě uskutečnit ještě za českého předsednictví. Premiér Mirek Topolánek po schůzce s čínským premiérem upřesnil, že summit proběhne v květnu a uskuteční se v Praze.

Přesné datum ale zatím ještě není určeno. Barroso ovšem naznačil, že to bude již brzo. Později Topolánek uvedl, že vrcholná schůzka Evropské unie s Čínou se uskuteční v Praze, a doplnil: „Domnívám se, že možný termín, který jsme ale nestanovili, je květen.“

Podobná schůzka se přitom měla konat už loni v prosinci ve Francii, nakonec ale byla odložena kvůli sporům kolem návštěvy tibetského dalajlamy v Evropě. U dnešního oběda unii zastupoval Topolánek - i on loni Peking rozhněval, když se objevil s tibetskou vlajkou v klopě. Přesto ledy tají a Čína dokazuje, že touží po spolupráci. „Čína je otevřená mnohým tématům. Věříme ve vzájemný respekt a rovnost,“ prohlásil Wen Ťia-pao.

Barroso dnes také prohlásil, že svět nyní čelí hospodářské krizi, která nemá v poválečné době obdoby. Žádná ze současných globálních výzev, kterým svět čelí, prý nemůže být překonána bez spolupráce mezi EU a Čínou. Hospodářská krize by proto měla být hlavním tématem summitu.    

Na schůzce se uzavíraly i dohody 

Na dnešní schůzce se kromě toho uzavíraly dohody. Ty mají posílit spolupráci Číny a EU. Jak uvedla bruselská zpravodajka ČT Barbora Šámalová, Wen Ťia-pao si odváží devět dohod ve všech oblastech - od vzdělání přes energetiku až po boj s padělky. Státníci se bavili i o boji s klimatickými změnami. Evropská komise doufá, že se Čína zapojí do boje proti změnám klimatu. Wen Ťia-pao českého premiéra ujistil, že by se Čína ráda zbavila nálepky největšího znečišťovatele na světě, ale zároveň upozornil, že emise Číny v přepočtu na obyvatele jsou nižší než v řadě evropských států.

Topolánek otevřel i otázku dodržování lidských práv. Čínského představitele upozornil, že by konání summitu mohla ovlivnit kolize se dvěma významnými výročími v čínské historii - letos to bude 50 let od povstání v Tibetu a dvacet let od masakru na náměstí Tchien-an-men. Bez ohledu na lidská práva ale unie Čínu potřebuje. Je jejím hlavním obchodním partnerem.

Wen Ťia-pao
Wen Ťia-pao
Více fotek
  • Wen Ťia-pao autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/649/64864.jpg
  • Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Barroso autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/649/64866.jpg
  • Čína autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/649/64870.jpg