Kolumbijská levicová guerilla propustila čtyři rukojmí

Villavicencio (Kolumbie) - Povstalecké Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) v neděli v jižní Kolumbii propustily čtyři ze šesti slibovaných rukojmích. Tři policisté a jeden voják byli předáni v departementu Caquetá zástupcům Mezinárodního výboru Červeného kříže, kterým poskytla vrtulníky pro přepravu propuštěných Brazílie. Všech čtyř se FARC zmocnily v roce 2007 ve stejném departementu, kde nyní byli propuštěni.

Předcházely tomu protichůdné informace, zda se operace uskutečnila. Propuštění bylo jako hotové oznámeno už v podvečer SEČ, pak se ale objevily zprávy, že se o několik hodin zdrželo, a to kvůli operacím kolumbijské armády v dané oblasti.

FARC před Vánocemi oznámily, že jednostranně propustí šest ze svých 28 takzvaně politických zajatců, přestože před rokem tvrdily, že bez podobné akce na straně vlády k takovým krokům nepřistoupí.

Zbývající dvojice ze skupiny - bývalý guvernér a bývalý poslanec, kteří jsou v rukou povstalců od roku 2001 a 2002 - by měla být propuštěna v pondělí nebo ve středu.

Předpokládá se, že nejstarší a největší povstalecké hnutí v Kolumbii zadržuje několik stovek lidí. Z vydírání, vymáhání výkupného a také z obchodu s drogami rebelové financují svůj boj proti kolumbijským vládám, jenž trvá již přes čtyři desítky let a vyžádal si nejméně 120 tisíc mrtvých.

Propuštění rukojmích zadržovaných levicovými povstalci FARC v Kolumbii
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24