Hlavní irácká šíitská strana zatím neuznala, že ve volbách propadla

Bagdád - Volební komise v Iráku stále sčítá hlasy ze sobotních provinčních voleb. Podle dosavadních výsledků to ale vypadá, že jedna z hlavních iráckých šíitských stran Nejvyšší islámské irácké shromáždění (SIIC) ve volbách neuspěla. Dnes to ale popřel lídr SIIC Abdal Azíz Hakím, který tvrdí, že jeho strana skončila na prvním nebo druhém místě.

SIIC podle předběžných výsledků v posledních volbách ztratila. „Lidé jsou jednáním náboženských stran unaveni. Jsou příliš odděleny od moderního života, zejména SIIC, které má těsné vztahy s Íránem,“ upozornil nadžafský občan Muhammad Kazím.  

Zatím to tedy vypadá, že SIIC nezopakuje volební úspěch z předchozího hlasování v roce 2005, kdy strana získala provinční rady v sedmi z 11 většinově šíitských provincií. Podle dosavadních výsledků by totiž mělo Nejvyšší islámské irácké shromáždění přijít nejméně o pět provincií.

Podle neoficiálních výsledků náboženské strany celkově ztratily a posílily skupiny sekulární. Volilo 51 procent oprávněných voličů, ale v šíitských oblastech byla účast údajně nižší.

Zatím volební komise ještě neobdržela výsledky ze 4 ze 14 provincií. Ještě do úterka mohou jednotlivé politické strany, které se voleb účastnily, podávat stížnosti na průběh hlasování.