IBM prý vyvinula „nejrealističtější“ počítačový hlas

New York - Výzkumníci firmy IBM vyvinuli počítačový hlas, který je téměř k nerozeznání od lidského. Počítačoví experti z IBM předpokládají, že nová technologie nalezne využití v automatizovaných telefonních linkách, satelitních navigačních systémech, nebo dokonce i v kamerách a iPodech.

Nová technologie je podle expertů tak propracovaná, že aplikace budou schopné dělat naoko pauzy v hovoru nebo zakašlat, aby získaly pozornost uživatele.

Nový software utne tipec monotónním hlasům

Hlas bude ještě přesvědčivější tím, že je naprogramován na používání slovních tiků jako „ehm“, „mmm“ a povzdechů. Nový software by tak mohl znamenat konec na nervy jdoucím monotónním hlasům, které se staly součástí každodenního moderního života.

„Zvuky mohou být neuvěřitelně jemné, až nepovšimnutelné, mají ale hluboký psychologický účinek. Může to být velmi uklidňující, mít hlas, který zní pozorněji. Když jste na telefonu s automatem, který vám pomáhá opravit počítač nebo koupit pojištění, může to rozhodnout o tom, jestli z vás bude spokojený zákazník, nebo jestli zavěsíte a službu zrušíte,“ tvrdí Andy Aaron z IBM.

Hlas je k nerozeznání od lidského, tvrdí experti z IBM 

Nová technologie byla patentována teprve před nedávnem. „Jsme téměř tak daleko, že hlas není možné rozeznat od lidského, ale to není naším cílem. Nechceme nikoho klamat,“ dodává Aaron. 

Software bude mít také schopnost reagovat na danou situaci. Pokud jej budeme přerušovat, může se stát, že nás ztiší citoslovcem „pšš“ nebo zakašle, aby si získal pozornost. Bude dokonce obsahovat algoritmus, který mu umožní „učit se“ přidávat výrazy na správné místo ve větě.