Severní Korea pravděpodobně testuje raketu dlouhého doletu

Soul - Severní Korea s velkou pravděpodobností začala s přípravami pro zkoušku rakety dlouhého doletu. S odvoláním na jihokorejská média o tom dnes informovala agentura Reuters. Zpráva přichází dva dny poté, co Severní Korea varovala, že vzhledem k horšícím se vztahům s Jižní Koreou se Korejský poloostrov ocitl na pokraji války.

Jihokorejská agentura Yonhap s odvoláním na nejmenované vládní zdroje uvedla, že KLDR v minulých dnech operovala se zařízením k odpálení rakety dlouhého doletu Taepodong 2, kterou Severní Korea vyzkoušela v červenci 2006. Satelity prý zahlédly na severokorejském území vlak, který přepravoval velký předmět k nově vybudované odpalovací rampě na západním pobřeží. Bude to prý ale trvat měsíc až dva, než bude raketa připravena k vystřelení.

Zkouška rakety dlouhého doletu Taepodong 2, kterou KLDR provedla v roce 2006, selhala. Střela je ale součástí vývojového projektu, podle kterého má dosáhnout doletu až 10 000 kilometrů. V tom případě by mohla zasáhnout i území USA. Zatím není jasné, zda této etapy vývoje raketa již dosáhla.

KLDR, která často provádí testy svých raket během období politického napětí, minulý týden oznámila, že odvolává všechny politické a vojenské smlouvy, které v minulosti uzavřela s Jižní Koreou. Podle některých analytiků šlo o další z verbálních útoků Pchjongjangu na jižního souseda, jehož cílem je hlavně upoutat pozornost nové americké administrativy.

Severní Korea má k dispozici arzenál raket, s nimiž by mohla zasáhnout celé území Jižní Koreje a většinu Japonska. Mezinárodní společenství v čele s USA pravidelně vyjadřuje znepokojení z raketových zkoušek KLDR.