Medveděv s Lukašenkem se dohodli na společné protivzdušné obraně

Moskva - Dohodu o společné protivzdušné obraně dnes uzavřelo v Kremlu Rusko a Bělorusko. Ruský prezident Dmitrij Medveděv při jednání se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem uvedl, že dohoda "výrazně zvýší obranyschopnost Ruska a Běloruska". Do společné obrany má být zapojeno pět leteckých jednotek, deset protiletadlových jednotek, pět radiolokačních jednotek a jedna jednotka radioelektronického boje.

Na základě dohody dostane Bělorusko od Ruska posily pro letectvo a protivzdušnou obranu, stejné posílení obrany získá i Rusko. Společný systém zlepší radiolokační kontrolu vzdušného prostoru zejména v malých a velmi malých výškách na západní hranici soustátí od Pobaltí až po Ukrajinu. 

„Jsme rozhodnuti postoupit kupředu v zajištění vzájemné bezpečnosti, včetně protivzdušné obrany. Postupovali jsme k tomu dost dlouho, práce je završena. Tento systém výrazně zvýší obranyschopnost Ruska a Běloruska,“ řekl Medveděv. „Máme i mnoho dalších seriózních záměrů, které, jak doufám, budou dnes uvedeny do života,“ dodal.

Rusko s Běloruskem spolu již před lety vytvořily svazové soustátí, Minsk ale nyní podle listu Kommersant svůj podpis o společném vzdušném prostoru podmiňuje tím, že Rusko výhodně dodá Bělorusku nejmodernější techniku, jakož i zadá zakázky běloruským zbrojovkám. To se prý dosud nezamlouvalo Moskvě. Na pořadu jednání má být také společný plán protikrizových opatření, vytvoření společného celního prostoru, zjednodušení pohybu občanů obou zemí či používání ruského rublu jako regionální valuty.

„Hovořili jsme (s Medveděvem) a nenašli jsme rozpory v žádných otázkách,“ řekl Lukašenko podle agentury ITAR-TASS. Dodal však, že v agendě soustátí se nahromadilo mnoho problémů. Za nezbytné kupříkladu považuje vytvořit rovnoprávné podmínky pro podniky z obou zemí. „Opravdoví přátelé nikdy nebudou působit ke škodě zájmů druhého,“ dodal.

Minsk se sice nedávno domohl od Ruska příslibu rychlejšího vyplacení miliardového úvěru a údajně i výhodnější ceny plynu, která by se během roku měla podle Minsku pohybovat okolo 148 dolarů za tisíc metrů krychlových, ale nespěchá s ústupky ruské straně. Naopak Bělorusko nedávno zvýšilo sazby za tranzit ruské ropy o 23 procent.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv a běloruský prezident Alexandr Lukašenko při podpisu dohody v Kremlu
Ruský prezident Dmitrij Medveděv a běloruský prezident Alexandr Lukašenko při podpisu dohody v Kremlu