Další kolumbijský rukojmí je na svobodě

Bogotá - Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) dnes propustily na svobodu bývalého guvernéra Alana Jaru, kterého drželi v zajetí přes sedm let. První skupinu zajatců propustili levicoví povstalci v neděli, čímž začali plnit svůj prosincový závazek. Jara byl předán zástupcům Mezinárodního výboru Červeného kříže ve venkovské oblasti v jihovýchodním komisariátu Guaviare.

Někdejšího guvernéra departementu Meta unesli ozbrojenci FARC v roce 2001. Jeho spoluvězni jej nazývali andělem strážným, jelikož jim dodával sílu přežít. Uprostřed džungle je také učil anglicky a rusky. Ve čtvrtek by měl být propuštěn bývalý poslanec Sigifredo López, jenž byl zajat v roce 2002.

FARC před Vánocemi oznámily, že jednostranně propustí šest ze svých téměř tří desítek takzvaně politických zajatců, přestože před rokem tvrdily, že bez podobné akce na straně vlády k takovým krokům nepřistoupí.

Předpokládá se, že nejstarší a největší povstalecké hnutí v Kolumbii zadržuje několik stovek lidí. Z vydírání, vymáhání výkupného a také z obchodu s drogami rebelové financují svůj boj proti kolumbijským vládám, jenž trvá již přes čtyři desítky let a vyžádal si nejméně 120 tisíc mrtvých.