Polským vojákům hrozí za střelbu do afghánských civilistů doživotí

Varšava - Sedm polských vojáků je před soudem kvůli střelbě na civilisty v Afghánistánu. Incident se stal v srpnu 2007. Na místě tehdy zemřelo šest lidí, další dvě v nemocnici. Mezi mrtvými byly i tři děti. Vojáci vinu nepřiznávají a dosud se hájili tím, že nevěděli, že střílejí do civilistů. Šesti obžalovaným hrozí trest doživotí, sedmý voják může být odsouzen až na 15 let vězení. S tragédií se těžce vypořádávají rodiny vojáků i samotná armáda.

Polské ministerstvo obrany nejprve připustilo, že polští vojáci působící v Afghánistánu v rámci sil NATO zabili několik afghánských civilistů. Podle první verze úřadů se polská hlídka stala terčem střelby neznámých útočníků a její odvetná palba zasáhla několik civilistů v místní vesnici. Podle vojenské prokuratury ale Poláci zaútočili na afghánskou vesnici až několik hodin po nepřátelské střelbě a přesto, že nebyli v místě zjištěni žádní nepřátelští bojovníci.

Střílení do civilistů v Afghánistánu bylo impulzem k přijetí předpisů, podle nichž může stát platit právní pomoc vojákům, kteří v souvislosti se služebními povinnostmi čelí trestní odpovědnosti. Polsko přijalo také nové zásady užívaní zbraní na misích. Někteří vojáci vypovídají v polských médiích, že po události se začali bát jezdit na hlídky a ještě více se bojí střílet.
Polští vojáci stojí před soudem za zastřelení do afghánských civilistů
Polští vojáci stojí před soudem za zastřelení do afghánských civilistů