Kazetové bomby zasáhly nemocnici na Srí Lance

Kolombo - Kazetové bomby zasáhly poslední funkční nemocnici v bojové zóně na severu Srí Lanky, kde vládní síly vedou ofenzivu proti tamilským povstalcům. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na OSN. Jsou to první zprávy o použití kazetové munice během vládní ofenzivy, která už zatlačila Tygry osvobození tamilského Ílamu (LTTE) do malého prostoru v pralesní oblasti. Všechna velká města a vesnice v jimi původně držené oblasti již má armáda pod kontrolou. Během úterních bojů na severu ostrova bylo zabito 52 civilistů a 80 jich bylo zraněno.

Podle mluvčího OSN Gordona Weisse byla nemocnice zasažena kazetovou municí několikrát v posledních dnech a zároveň byla také bombardována dělostřelectvem.

Vláda je přesvědčena, že do úplné porážky povstalců už nemá daleko. Humanitární organizace se však obávají o osud zhruba 250 tisíc civilistů, kteří v oblasti zůstali.

LTTE bojují od roku 1983 za vytvoření samostatného státu pro tamilskou menšinu na severu a východě Srí Lanky. V občanské válce zahynulo už více než 70 tisíc lidí.

/*json*/{"map":{"lat":8.18974234438,"lng":80.6945800781,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Boje na Srí Lance
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24