Kyrgyzský parlament bude o americké základně hlasovat příští týden, s USA se ale stále jedná

Biškek - Kyrgyzský parlament bude o osudu americké letecké základny hlasovat na své únorové schůzi, o případném uzavření objektu Manas by se tak mohlo rozhodnout už příští týden. Předpokládá se ale, že půjde o pouhou formalitu a poslanci zrušení základny odsouhlasí. Kyrgyzský premiér Igor Čudinov ale dnes prohlásil, že jeho země s Američany o základně stále jedná. To podle agentury Reuters potvrdil i Pentagon. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nad kyrgyzským krokem vyjádřila politování.

Odklad hlasování dává USA čas navíc k přesvědčení Kyrgyzstánu, aby své rozhodnutí vzal zpět. „Stále s Američany jednáme,“ řekl dnes bez dalších podrobností ministerský předseda Čudinov. Podle jeho slov vláda v minulosti opakovaně chtěla s USA jednat o výši nájmu, který Washington za základnu platí. „Suma, která nám byla nabídnuta, není ekonomicky reálná,“ prohlásil Čudinov.

Prezident Kurmanbek Bakijev v úterý oznámil, že jeho země hodlá základnu Manas uzavřít. USA nicméně trvají na tom, že žádné oficiální vyjádření od kyrgyzské vlády nedostaly, podle Spojených států tak dál pokračují jednání.

Kyrgyzstán nicméně dál trvá na tom, že americká armáda by měla základnu Manas opustit do 180 dní. Rozhodnutí kyrgyzské vlády o základně vysvětlil Bakijev ekonomickými důvody a také negativním ohlasem, který prý fungování americké základny má v kyrgyzské společnosti. 

Bakijev navíc tvrdí, že se s Washingtonem nedohodl na zvýšení kompenzací za využívání základny. Spojené státy platí nájem ve výši 63 milionů dolarů ročně. Celkově pomáhají částkou 150 milionů.

Clintonová: Rozhodnutí o základně operace v Afghánistánu neovlivní

„Je politováníhodné, že kyrgyzská vláda o něčem takovém uvažuje,“ řekla ke kyrgyzskému úmyslu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Na společné tiskové konferenci s šéfem francouzské diplomacie Bernardem Kouchnerem ve Washingtonu vyjádřila naději, že obě strany budou o základně ještě jednat. Jedním dechem zdůraznila, že ať už bude rozhodnutí o základně Manas jakékoli, americké operace v Afghánistánu nijak neovlivní.

/*json*/{"map":{"lat":39.4022443403,"lng":70.9716796875,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Kurmanbek Bakijev a Dmitrij Medveděv
Zdroj: EPA
Autor: ČT24