Kyperský prezident: Turečtí okupanti nikdy nebudou členy EU

Nikósie - Dokud budou turecké jednotky rozmístěny v severní části Kypru, nemůže se Turecko stát členem Evropské unie. Prohlásil to dnes kyperský prezident Demetris Christofias. Turecko zahájilo vstupní rozhovory s EU v roce 2005, přístupová jednání však postupují velmi pomalu. Dosud bylo otevřeno jen deset z celkem 35 kapitol. Mezinárodně uznávaná Kyperská republika, jejíž pravomoc se však omezuje jen na jižní dvě třetiny, vstoupila v roce 2004 do Evropské unie.

„Není možné, aby se Turecko stalo členem unie, dokud bude pokračovat v okupaci Kypru,“ cituje Christofiase agentura Reuters. Přijetí Turecka do EU musí schválit všech 27 členů unie - včetně Kypru.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy severní třetinu obsadila turecká armáda v reakci na pokus kyperských Řeků o puč a připojení celého ostrova k Řecku. V severní třetině byla v roce 1983 vytvořena Severokyperská turecká republika, tu však uznává jen Ankara. Zde je od té doby rozmístěno na 35 tisíc tureckých vojáků. Mezinárodně uznávaná Kyperská republika je členem Evropské unie od roku 2004.

Všechna jednání o znovusjednocení ostrova ztroskotávají na neochotě obou stran ustoupit. Kyperští Turci požadují konfederativní model se slabou ústřední vládou, zatímco kyperští Řekové usilují o vytvoření federace se silnější centrální vládou.

/*json*/{"map":{"lat":35.182788138,"lng":33.4698486328,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/