Na Guantánamu byl zastaven poslední proces

Washington - Vojenská soudkyně na Guantanámu zrušila obvinění Saúdského Araba Rahíma Našírího, podezřelého z útoku na americký torpédoborec USS Cole v roce 2000 v Jemenu. Jde o poslední z procesů na Guantánamu, ostatní už byly zastaveny. Našírí ale zůstává ve vězení, justice může obvinění kdykoli obnovit.

Rozhodnutí soudkyně Susan J. Crawfordové je v souladu s exekutivním příkazem Baracka Obamy, který požadoval zastavit všechny dosud nevyřešené procesy na 120 dnů. Čtvrteční verdikt dává Bílému domu čas, aby přezkoumal případy všech 245 podezřelých z terorismu, kteří jsou zadržováni na Guantánamu, a rozhodl se, jestli mají být žalováni ve Spojených státech, nebo předáni do jiných zemí. Prezident Obama rozhodl 22. ledna o tom, že bude věznice na Guantánamu do roka uzavřena.

Při útoku Al-Káidy na loď USS Cole v jemenském přístavu Aden přišlo v roce 2000 o život 17 amerických námořníků a dalších pět desítek utrpělo zranění. Pozůstalé přijme americký prezident v Bílém domě dnes odpoledne.

/*json*/{"map":{"lat":20.1700557648,"lng":-75.1712036133,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/