Námořní bitva ekologů s velrybáři skončila srážkou

Tokio - Japonští velrybáři se srazili s lodí protivelrybářských aktivistů z organizace Mořský pastýř (Sea Shepherd). V antarktických vodách proti sobě posádky svedly bitvu vodními děly. Šéf demonstrantů Paul Watson uvedl, že aktivisté se snažili zablokovat cestu harpunářům poté, co spatřili, jak Japonci zabili čtyři velryby a snažili se je vytáhnout na palubu. Při srážce nebyl nikdo zraněn, záď japonské lodi ale zůstala lehce poškozena. Japonské úřady střet označily za neomluvitelný úmyslný násilný čin.

Velrybáři ekologické aktivisty nedávno označili za teroristy. Skupina namítá, že jejich cílem není někomu ublížit, nýbrž zastavit kontroverzní lov velryb. V minulých týdnech se obě strany střetly nesčetněkrát. Demonstranti útočí na plavidla velrybářů například tím, že jim do lodních šroubů zamotávají lana nebo na palubu házejí nádoby s barvivem a zapáchající kyselinou. Japonci na to většinou reagují střelbou z vodních děl.

Japonsko má v plánu letos ulovit téměř tisícovku velryb, přestože na lov těchto impozantních kytovců bylo v roce 1986 vyhlášeno mezinárodní moratorium. Tokio totiž využívá mezeru v pravidlech, která umožňují lov velryb pro vědecké účely, ulovení mořští savci ale většinou končí na jídelníčku japonských restaurací.

Sea Shepherd Conservation Society bývá často kritizována nejen velrybáři, ale i ochránci přírody za své kontroverzní taktiky. Austrálie a Nový Zéland lov velryb v okolí svých vod odsuzují, ale ekologické aktivisty vyzvaly, aby se při své činnosti nechovali agresivně.

Kromě Japonska se velryby loví hlavně v Norsku a na Islandu. Legálně lovit mohou v Grónsku, které má výjimku z mezinárodních dohod. Dohromady uloví stovky velryb ročně.