OSN pozastavila pomoc Gaze kvůli opakovaným útokům Hamasu

Gaza - Izraelská armáda umožnila průjezd libanonské lodi s nákladem krevních konzerv pro akutní pacienty v pásmu Gazy. Je to první loď, kterou izraelské námořnictvo nechalo pod dohledem proplout a přistát u pobřeží. Tam izraelské jednotky zásilku převzaly. Agentura OSN pro pomoc Palestincům dnes zároveň kvůli opakovanému zabavení svých humanitárních dodávek Hamasem opět pozastavila pomoc Gaze.

Agentura OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) dnes podle agentury Reuters oznámila, že pozastavuje svou činnost v Gaze, protože hnutí Hamas tento týden již podruhé zabavilo humanitární dodávky určené palestinským civilistům. Příslušníci hnutí dnes zadrželi 10 kamionů s humanitární pomocí poté, co už ve středu zabavili ze skladišť UNRWA tisíce přikrývek a potravinových balíčků. K incidentu došlo poté, co agentura odmítla vydat pomoc Hamasem ovládanému ministerstvu pro sociální záležitosti. UNRWA už jednou zastavila činnost v Gaze poté, co počátkem ledna byly ostřelovány její humanitární konvoje.

Izrael a Hamas, který v pásmu Gazy vládne, uzavřely 18. ledna příměří po izraelské ofenzivě, při níž zemřelo na 1300 Palestinců, včetně 700 civilistů. Na izraelské straně si boje vyžádaly životy 11 vojáků a tří civilistů.

/*json*/{"map":{"lat":31.2973279914,"lng":34.7717285156,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Humanitární dodávky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24