Taliban tvrdí, že zavraždil uneseného polského inženýra

Islámábád – Jeden z velitelů afghánského protivládního hnutí Taliban uvedl, že členové jeho skupiny zabili polského inženýra Piotra Stanczaka, kterého unesli loni v září v Pákistánu. Taliban žádal výkupné, které polská vláda odmítla zaplatit. Prodloužené ultimatum, které teroristé vyhlásili, vypršelo v pátek. "Sťali jsme polského inženýra, protože jeho vláda nepřistoupila na naše požadavky. Jeho tělo nevydáme," uvedl jeden z členů Talibanu.

Ultimátum mělo původně vypršet ve středu, ale Taliban je o 48 hodin prodloužil. Tusk pak v pátek prohlásil, že „polská vláda nikdy neplatí výkupné“. Po první dopolední informaci o smrti polského inženýra zopakovali ve společném prohlášení tři představitelé pákistánského Talibanu, že zajatému muži usekli hlavu.

„K popravě stětím došlo v pátek večer,“ oznámil agentuře AFP telefonicky představitel pákistánského Talibanu, který se představil jako Suhail Ahmad. Zdůraznil, že o zabití rukojmí se rozhodlo na shromáždění Talibanu.

Dnes Donald Tusk oznámil, že jeho vláda dostala „zatím neoficiální potvrzení“, podle něhož únosci skutečně Piotra Stanczaka zabili. Kabinet ale zdůraznil, že nemá žádný jasný důkaz o smrti uneseného muže. O jeho zabití byly zpraveny také pákistánské úřady. Ani ony prý nedostaly žádný důkaz o tom, že by povstalci rukojmí opravdu zavraždili.

Stanczaka do Pákistánu vyslala krakovská ropná společnost. 28. září padl asi 110 kilometrů západně od Islámábádu do rukou islámských radikálů, kteří působí na nedalekém kmenovém území. Při přepadení byli zabiti tři Pákistánci z jeho doprovodu.

Loni v říjnu byl zveřejněn videozáznam, na němž zajatý Stanczak žádal pákistánskou vládu, aby splnila požadavek Talibanu a propustila z vězení jeho členy. Taliban žádal svobodu pro 136 svých lidí.

Severozápad Pákistánu je nebezpečnou částí země, i když se pákistánská armáda snaží mnoho měsíců vytlačit radikály z této pohraniční oblasti. Kromě Talibanu v ní působí i členové Al-Káidy a připravují zde útoky na koaliční jednotky v Afghánistánu i na jejich zásobovací konvoje, které projíždějí severní částí hranice.