Vojáci zabili na protivládní demonstraci na Madagaskaru 25 lidí

Antananarivo (Madagaskar) – Nejméně 25 lidí zastřelili vojáci během protivládní demonstrace v Antananarivu na Madagaskaru. Protestní akce byla dosavadním vyvrcholením sporu madagaskarského prezidenta Marceho Ravalomanany a odvolaného primátora Antananariva Andryho Rajoeliny, který prezidenta obviňuje z diktátorských způsobů.

Policejní důstojník v madagaskarském hlavním městě uvedl, že střelba do davu zabila 25 lidí. Podle očitých svědků vystřelili vojáci do demonstrujících lidí dvakrát, po první salvě zůstalo na zemi 20 bezvládných těl, po druhé salvě vypukla mezi účastníky protivládního protestu panika. Demonstrace se zúčastnilo asi deset tisíc lidí.

Politická krize na Madagaskaru začala v lednu. Významný okamžik nastal v úterý, kdy prezident Ravalomanana odvolal Raojelinu z pozice primátora města Antananariva. Rajoelina se poté sám prohlásil prezidentem a vyzval Ravolomananu k demisi. Obvinil ho, že zemi přeměnil v diktaturu a že nezákonně nakládá se státními financemi.

Střet mezi vládou a opozicí vyústil v posledních dnech ve vlnu násilných protestů, při nichž přišlo o život více než 100 lidí. Na Madagaskar má dnes přicestovat zvláštní vyslanec OSN Maile Menkerios, který má pomoci krizi vyřešit.

Madagaskar je oblíbenou destinací turistů a zahraniční společnosti tam hledají nerostné suroviny.