Rusko je ochotno dále snižovat počet jaderných zbraní

Moskva – Rusko je připraveno dále snižovat počet jaderných zbraní i díky shodě s administrativou nového amerického prezidenta. Řekl to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. USA a Rusko již od loňského listopadu připravují novou dohodu o omezení počtu jaderných zbraní, která nahradí tu dosavadní, jež vyprší v prosinci.

Sergej Lavrov uvedl v televizním rozhovoru, že je Rusko připraveno k jednání, které umožní zachovat nynější režim omezení a dále snižovat strategické útočné zbraně. „Jsme ochotni jít i dále, samozřejmě s ohledem na zájmy národní bezpečnosti Ruska, a budeme přitom samozřejmě brát v úvahu i zájmy národní bezpečnosti Spojených států,“ dodal Lavrov.

Ke spekulacím, že americký prezident Obama chce, aby oba státy snížily svůj jaderný arzenál až o 80 procent, řekl Lavrov, že nic takového neslyšel, přičemž oficiálně se o žádných číslech nemluví.

V rámci dosavadní smlouvy START 1, která platí od roku 1991, Rusko a USA omezily své arzenály na šest tisíc jaderných hlavic. Smlouva se vztahuje na mezikontinentální balistické rakety, jaderné rakety odpalované z ponorek a rakety a pumy vypouštěné z letadel. Netýká se střel s plochou dráhou letu vypouštěných z ponorek.