Loď zadržená na Kypru nesmí pokračovat v cestě do Sýrie

Nikósie – Nákladní loď cestující z Íránu do Sýrie, která zatím kotví v kyperské Nikósii, nesmí pokračovat v cestě. Rozhodla tak OSN, podle které plavidlo porušilo její rezoluce. Na jeho palubě je totiž íránský materiál použitelný k výrobě raket, přičemž rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují Íránu vyvážet zbraně. Podle Izraele byl náklad určen palestinskému hnutí Hamas.

Kypr ruské plavidlo Mončegorsk plující pod kyperskou vlajkou zadržel i prohledal dvakrát na přelomu ledna a února. Ještě předtím ho jednou prohledávali také Američané, kteří kyperské námořnictvo na loď upozornili. Představitelé Kypru se obrátili na OSN s žádostí o právní vyjasnění situace. Protože loď nesmí pokračovat v cestě, není jasné, co se stane s jejím nákladem –  zda jej Kypr zkonfiskuje nebo postoupí někomu jinému. Předpisy nedovolují vrátit ho do země původu.

Další nákladní loď je zadržena od prosince v Řecku. Vezla totiž kvalitní ocel do Íránu. Řecké námořnictvo ji zastavilo 10. prosince. Loď vyplula v listopadu ze Slovinska a mířila do íránského Bandar-Abbásu. Podle agentur OSN mohla být převážená ocel v Íránu použita k výrobě raketových hlavic nebo palivových kontejnerů raket typu země-země. Írán v pondělí vynesl na oběžnou dráhu svůj první satelit a vyvolal tím ve světě další obavy z pokročilosti své raketové technologie.