Atlas podnebí České republiky bude na internetu

Praha - Největší projekt v oblasti klimatologie za poslední půlstoletí, Atlas podnebí České republiky, bude mít svou internetovou podobu. Právě v těchto dnech jej dokončují odborníci z olomoucké Univerzity Palackého spolu s kolegy z Českého hydrometeorologického ústavu. Rozhodli se tak poté, co se po knižní podobě atlasu, která vyšla před dvěma lety, doslova zaprášilo.

Tři tisíce výtisku atlasů zmizelo z prodejních pultů už během šesti měsíců a olomoucká univerzita musela objednat další tisícový dotisk. Také ten je už nyní rozebraný a zájemců o klimatické informace naší země je stále dost. Odborníci z katedry geoinformatiky proto nyní připravují novou modernější podobu atlasu českého podnebí.

„Budeme se snažit dostat modernější technologie, jako jsou multimedia a animace, abychom naše zájemce, kteří fandí klimatologii a mapám, než se začne zpracovávat další období, uspokojili zajímavými produkty,“ vysvětluje Vít Voženílek, vedoucí katedry geoinformatiky UP Olomouc.

Tým odborníků, ale i studentů právě dokončuje jednotlivé animace oblastí. Za sebou mají už náročný sběr digitálních dat z terénu a geodetická měření. Na nejnovější zpracování atlasu už netrpělivě čekají nejen meteorologové a klimatologové, ale také experti z oborů spjatých s podnebím a závislých na rozmarech počasí - zemědělci, stavebníci, ale i pojišťovací agenti a turisté. Dočkat by se jej měli ještě letos v létě.