Schwarzenberg bude v USA jednat o radaru a českém předsednictví

Washington - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes večer vystoupí v americkém Kongresu s přednáškou o prioritách českého předsednictví Evropské unii. Setká se i s předsedou zahraničního výboru Senátu Johnem Kerrym a v úterý bude jednat s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou. Během schůzek se ministr bude mimo jiné věnovat i americkému systému protiraketové obrany, jehož prvky chtějí Spojené státy umístit v Česku a v Polsku.

Vedle protiraketové obrany bude Schwarzenberg jednat i o rozvoji politického dialogu mezi EU a Spojenými státy a o situaci na Blízkém východě a v Afghánistánu. Český ministr zahraničí bude s americkými představiteli hovořit i o vztazích s Ruskem.

Spekuluje se také o tom, že by Američané mohli Schwarzenberga jako představitele EU oficiálně požádat o přijetí vězňů z americké základny Guantánamo na Kubě. Prezident Barack Obama krátce po lednovém uvedení do funkce přikázal věznici pro podezřelé z terorismu do roka uzavřít.

Ze Spojených států se Schwarzenberg přesune do Moskvy, kde ve středu povede delegaci EU při jednání s ruskými představiteli v čele s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Mezi hlavními tématy mají být vztahy mezi unií a Ruskem, bezpečnostní otázky a situace na jižním Kavkazu, v Afghánistánu a na Blízkém východě.