Rozmary počasí sužují Evropu, tisíce lidí jsou bez proudu

Paříž/Londýn/Berlín - Bouře, která se v úterý přehnala přes severozápad Francie, zanechala více než 600 tisíc domácností bez proudu. Silný vítr dnes zasáhl i Velkou Británii a Švýcarsko, v Německu způsobil komplikace v dopravě.

Ve Francii dosahoval vítr u pobřeží rychlosti až 140 kilometrů v hodině a ve vnitrozemí až 120 kilometrů. Vichr postupuje na východ země, kam by měl dorazit večer.

Jde o druhou silnou bouři, která v posledních třech týdnech Francii zasáhla. Úřady zavedly přísná bezpečnostní opatření, kolem Paříže byl dopoledne zastaven veškerý letecký provoz.

Nejhůře postižené jsou oblasti kolem měst Nantes na západě země a Orléans ve střední Francii. Velké škody hlásí i Burgundsko. Na některých místech v Bretani a okolí uzavřely úřady kvůli nepříznivému počasí mosty na některé ostrovy.

V Británii hrozí povodně, Německo prožilo kvůli sněhu dopravní kolaps

Vichr v pondělí zasáhl i Švýcarsko, kde u hranic s Francií dosahoval rychlosti až 150 kilometrů v hodině. Meteorologové očekávají, že by měl opět zesílit a zasáhnout hustě obydlené oblasti na východě země.

Do Británie přinesla bouře prudké lijáky, poryvy větru a sníh. V zemi stoupá riziko záplav. Meteorologové již vydali přes 95 varování před stoupající vodou. Největší nebezpečí hrozí na jihu a jihozápadě Anglie. Na některých místech napršelo za den tolik, jako je průměr za celý únor. Kvůli vydatnému sněžení je ve střední Anglii a na východě Walesu nejméně 3000 domácností bez elektřiny.

Zimní počasí se vrátilo také do Německa, kde sníh dnes ráno způsobil několik dopravních nehod a zkomplikoval dopravu. Největší problémy měli řidiči v Hesensku, kde sníh zasypal dálnice.