Taliban zaútočil v Kábulu na vládní budovy

Kábul - Sebevražedný atentátník zaútočil na vládní budovu v afghánské metropoli Kábulu. Uvedla to agentura Reuters. K útoku se přihlásilo hnutí Taliban. V metropoli zaútočili ozbrojenci i na úřad vězeňské služby. Dosud není jasné, jestli byly útoky koordinované. Celkem si ale vyžádaly asi 27 mrtvých a několik desítek zraněných.

Skupina útočníků udeřila na budovu ministerstva spravedlnosti. Někteří ozbrojenci pronikli dovnitř, jeden z nich se pak odpálil, zbývající z místa utekli. Výbuch zabil několik lidí, další utrpěli zranění.

„Měli zbraně. Jeden byl ve třetím patře, další ve druhém. Stříleli do kanceláří. Viděl jsem, jak jednoho člověka zabili. Pak utekli zadní částí budovy,“ popisoval útok svědek. Stovky lidí navíc v panice z budovy utíkaly, někteří skákali z oken. Kábulem zněly sirény.

Policisté v budově zneškodnili dva sebevražedné útočníky. Předpokládají, že v objektu se může ještě jeden skrývat. Bezpečnostní síly celou oblast obklíčily. Sanitky z místa odvážejí raněné.

Ministr spravedlnosti Muhammad Sarvár Daniš telefonicky agentuře AP sdělil, že v budově se stále bojuje, je slyšet střelbu z kalašnikovů a výbuchy granátů. On sám stejně jako někteří ze zaměstnanců se skrývá.

Policie některé prchající radikály pronásledovala, jednoho zastřelila před budovou ministerstva spravedlnosti, dalšího pak před ministerstvem školství.  

Na severním předměstí Kábulu se dnes odehrál další útok. Dvojice sebevražedných atentátníků zaútočila na úřad vězeňské správy. Jeden útočník se postaral u vchodu o stráže, další pak zamířil do budovy. Poté oba odpálili nálože. Na místě zemřelo asi 8 lidí. Podle policie se podařilo třetímu útočníkovi uniknout.

Taliban:

„Varovali jsme vládu, aby nemučila naše vězněné druhy.“

Soukromá televize citovala mluvčího Talibanu, který tvrdí, že 7 ozbrojenců se pokusilo o útok na ministerstvo spravedlnosti a další pak na budovu vězeňské služby. Chtěli se tak prý pomstít úřadům za jejich zacházení se třemi vězněnými talibanci.  „Varovali jsme afghánskou vládu, aby přestala mučit naše vězněné druhy,“ zdůraznil mluvčí v telefonickém rozhovoru s agenturou AP.

/*json*/{"map":{"lat":35.173808318,"lng":67.763671875,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":34.488447837809,"lng":69.2138671875,"type":"1","description":"Sebevra\u017eedn\u00fd atent\u00e1tn\u00edk za\u00fato\u010dil na vl\u00e1dn\u00ed budovu v afgh\u00e1nsk\u00e9 metropoli K\u00e1bulu. "}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Sebevražedný atentátník zaútočil na vládní budovu v afghánské metropoli Kábulu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24