První úspěch mezinárodních hlídek u Somálska: Sedm pirátů dobojovalo

Mombasa - Americká hlídková loď Vella Gulf dnes v Adenském zálivu zadržela sedm somálských pirátů. Ti se právě chystali zaútočit na nákladní loď Polaris plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Loď ale vyslala nouzový signál, na jehož základě jí přispěchala americká hlídka na pomoc. Piráti budou předáni keňským úřadům, protože v Somálsku nefunguje řádná justice. Jde o první podobný úspěšný zásah mezinárodních námořních sil ze 14 zemí, které v somálských vodách proti pirátům hlídkují.

Piráti každý měsíc podniknou v průměru patnáct útoků, jejich úspěšnost ale klesá. Mohou za to nejen hlídkující lodě, ale i nezvykle špatné počasí. Loni piráti unesli v okolí Somálska 42 plavidel, letos zatím tři. Oblast je přesto stále považována za jednu z nejnebezpečnějších námořních tras na světě. Pirátství v regionu zvýšilo náklady na pojištění a donutilo některé majitele lodí posílat plavidla delší cestou kolem jihu Afriky, namísto Suezským kanálem.

/*json*/{"map":{"lat":15.3689498965,"lng":50.09765625,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/