Venezuele prý hrozil státní převrat, Chávez má ale situaci pevně v rukou

Caracas - Venezuele údajně hrozil státní převrat. Prezident Hugo Chávez oznámil, že několik armádních důstojníků plánovalo svrhnout jeho vládu ve spolupráci s vojáky uprchlými do Spojených států. Podle Cháveze byli tři důstojníci zadrženi. Už loni v září vláda prohlásila, že odhalila spiknutí s cílem levicového prezidenta zavraždit. Nyní je podle Cháveze situace pod kontrolou a útočníci budou litovat, že spřádali násilné plány.

„Řada aktivních důstojníků byla zadržena. Byli ve styku s důstojníky uprchlými do Spojených států a vyměňovali si zprávy o operaci pod krycím názvem Nezávislost,“ řekl prezident ve svém pravidelném televizním vystoupení. „Plánovali proniknout do prezidentského paláce Miraflores a zasílali poselství vojenským jednotkám rozmístěným v regionech ovládaných opozicí,“ dodal bez bližších podrobností.

Podle Cháveze byli zadrženi ti důstojníci, kteří taková poselství dostali a neupozornili na ně okamžitě své nadřízené. Zmínil se také o spoustě zbraní a výbušnin, zadržených v této souvislosti na západě země.

Ještě v roce 2002 se skutečně část armády pokusila Cháveze svrhnout, rozhodující část ozbrojených sil mu však zůstala věrná. Od té doby prošla armáda mnoha čistkami a také počet vládních agentů v jejích řadách se podle pozorovatelů určitě zvýšil, takže s převratem nelze zatím, dokud má Chávez podporu nejchudší části obyvatelstva, zřejmě počítat. Jiní ale upozorňují, že Chávezova podpora v nejširších vrstvách už začíná dostávat jisté trhliny, protože ani při bohatých příjmech z nafty nedokáže plnit všechny populistické sliby, které dává.

Mnoho Venezuelanů Chávezovo oznámení o chystaném puči považuje za šaškárnu a upozorňujíi na to, že prezident s podobnou historkou o komplotu a pokusu o jeho svržení vyrukuje vždy v době před nějakým hlasováním. V neděli se totiž koná ve Venezuele referendum, od nějž si Chávez slibuje možnost být donekonečna volen prezidentem.

Chávez ve svém televizním vystoupení také prohlásil, že někdejší polský prezident Lech Walesa je téměř bezvýznamnou osobou. Bývalý odborář a nositel Nobelovy ceny za mír měl přicestovat do jihoamerické země v pátek na pozvání Chávezových odpůrců. Svou cestu ale zrušil poté, co mu tamní úřady oznámily, že ho budou pozorně sledovat.

/*json*/{"map":{"lat":8.01571599787,"lng":-66.4453125,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/