Na Floridě popravili muže, jemuž odepřeli prokázat nevinu testem DNA

Miami (USA) - Jednapadesátiletý Američan odsouzený za vraždu patnáctileté dívky byl popraven navzdory požadavkům na zkoušku DNA. Floridský soud neumožnil Wayneovi Tompkinsovi ověřit rozsudek pomocí genetického testu. Jeho poprava byla přitom třikrát na poslední chvíli odložena a muž do poslední chvíle tvrdil, že je nevinný. Tompkins strávil ve vězení téměř 25 let.

Tompkins byl odsouzen za vraždu Lisy DeCarrové, dcery své tehdejší přítelkyně. Ta zmizela 24. března 1983 a matka se spolu s dalšími domnívala, že dívka z jejich tehdejšího domu v Tampě utekla. Po roce však bylo její tělo nalezeno ukryté pod podlahou verandy. Dívka byla znásilněna a uškrcena páskem svého županu. Tompkins vždy tvrdil, že je nevinen, soud ale došel k závěru o jeho vině. Přes naléhání Tompkinsových advokátů neumožnil prověrku rozsudku genetickým testem.

Ve Spojených státech byla v uplynulých letech propuštěna nebo i dodatečně rehabilitována řada odsouzenců k smrti, u nichž se po testech DNA ukázalo, že jsou nevinní. V době jejich odsouzení ještě testy DNA neexistovaly, důkazy v jejich případech, z nichž bylo možné genetický materiál získat, však zachovány byly.
Popravčí místnost
Popravčí místnost