200 let od narození Lincolna vydražili v Americe jeho projev za rekordní sumu

Washington - Amerika si připomíná 200 let od narození 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Po celé zemi se konají slavnosti. V aukční síni Christie's získal neznámý kupec rukopis Lincolnova projevu z roku 1864. Zaplatil v přepočtu téměř 77 milionů korun, to je největší částka, za kterou kdy byl americký historický dokument vydražen.

Dražený projev přednesl Lincoln z Bílého domu dva dny po svém zvolení v roce 1864, kdy proti severské (Lincolnově) Unii bojovala jižanská Konfederace. Ocenil v něm, že vláda dokázala uspořádat volby i v době zuřící občanské války.

Rukopis je čtyřstránkový dokument. Od 20. let minulého století patřil jedné z knihoven ve státě New York, která se rozhodla ho prodat, aby získala peníze na stavbu nové budovy. Loni byl za 3,40 milionu dolarů vydražen jiný Lincolnův rukopis, rovněž z roku 1864.

1Abraham Lincoln byl jedním z nejvýznamnějších amerických prezidentů všech dob. Zasloužil se o zrušení otroctví a emancipaci amerických černochů a vyhrál americkou občanskou válku známou jako Jih proti Severu. Stal se hlavním vzorem současného prezidenta Spojených států Baracka Obamy.

Abraham Lincoln
Zdroj: Wikipedia
Autor: ČT24