Izrael se zřejmě dohodne do tří dnů s Hamasem

Gaza/Káhira - Do tří dnů by mělo dojít k dohodě mezi Izraelem a militantním hnutím Hamas. Mluvčí islamistické organizace Táhir Nunu podle agentury Reuters v Káhiře řekl, že byla většina překážek na cestě k dohodě ostraněna. Dohoda o příměří podle Nunua zaručí ukončení veškerého násilí v pásmu Gazy kontrolovaném Hamasem a otevření hraničních přechodů z pásma.

Egyptská agentura MENA citovala palestinský zdroj a vysokého egyptského představitele, podle nichž Hamas už dal svou konečnou odpověď na egyptské návrhy dohody o příměří a výsledky budou zakrátko oznámeny.

Nejmenovaný vysoký egyptský představitel podle agentury MENA potvrdil, že dnešní jednání šéfa egyptské zpravodajské služby Umara Sulajmána s delegací Hamasu vedenou Músou abú Marzúkem byla pozitivní a výsledky budou zveřejněny v příštích hodinách.

Sulajmán, který je klíčovou osobou zprostředkovatelského snažení Egypta, se několikrát setkal se zástupci Izraele i Hamasu, mezi nimiž usiluje o dojednání dlouhodobého příměří.

O příměří se jedná kvůli ofenzivě, kterou se Izrael na přelomu roku snažil Hamas donutit k ukončení raketových útoků na území židovského státu. Obě strany pak 18. ledna vyhlásily podmínečné příměří s tím, že dlouhodobý klid zbraní bude dojednán za egyptského zprostředkování později.