Sebevražedná atentátnice zabila v Iráku nejméně 40 lidí

Bagdád - Sebevražedný útok v iráckém městě Iskandaríja, asi 40 kilometrů jižně od metropole Bagdádu, si vyžádal čtyřicet mrtvých a 84 zraněných. Mezi mrtvými jsou převážně ženy a děti. Podle policie provedla atentát žena, která odpálila výbušniny připevněné na těle v procesí stovek poutníků směřujících do posvátného šíitského města Karbaly.

Útok byl proveden v takzvaném trojúhelníku smrti, kde se dříve skrývali bojovníci teroristické sítě al-Káida a zabíjeli šíity, kteří se odvažovali do tohoto zemědělského kraje. Útok v Iskandaríji přišel den poté, co v Karbale bomba usmrtila osm lidí.

Statisíce poutníků se každoročně vydávají pěšky do Karbaly u příležitosti svátku arbaín, který je jedním z nejdůležitějších v šíitském náboženském kalendáři. Obřady svátku arbaín končí období čtyřicetidenního smutku, jenž začal 7. ledna svátkem ášúrá. Tím si šíitští muslimové připomínají mučednickou smrt imáma Husajna, jednoho z vnuků proroka Mohameda, který zemřel v bitvě u Karbaly roku 680.

První svátek ášúrá od pádu režimu Saddáma Husajna byl slaven v roce 2004. Sebevražedné atentáty sunnitských útočníků v Bagdádu a Karbale během něj zabily 170 lidí a přes 500 jich zranily. Rok poté se mezi poutníky roznesla zpráva o pumovém útoku ve chvíli, kdy se dav nacházel na mostě v Bagdádu. Při tlačenici bylo ušlapáno na 1 000 lidí.