Trosky havarovaných družic možná přežijí rok 12000

Moskva - Až 10 tisíc let mohou kolem Země obíhat trosky z úterní srážky amerického satelitu komunikačního systému Iridium a nefunkční ruské vojenské družice. I ty nejmenší úlomky přitom podle šéfa ruského střediska řízení kosmických letů Vladimira Solovjova mohou pro vesmírné lodi, vyrobené z lehkých slitin, představovat vážné nebezpečí. V prostoru 500 až 1300 kilometrů nad Zemí se tak mohou pohybovat stovky až tisíce úlomků rychlostí kolem 200 metrů za sekundu. Trosky se nedají odstranit - jediná možnost, jak se jim vyhnout, je upravit dráhy satelitů, kterým by s nimi mohla hrozit srážka. Američtí vědci ale doufají, že většina úlomků nakonec shoří v zemské atmosféře.

Kdo za to může? 

Rusko a USA se již začaly přít, kdo za střet těles ve výšce 800 kilometrů nad Sibiří nese vinu. Ruský expert na kosmonautiku Igor Lisov ve čtvrtek prohlásil, že nechápe, proč pracovníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), kteří sledují tělesa pohybující se ve vesmíru, včas před kolizí nevarovali. Poukázal na to, že satelit firmy Iridium byl funkční, a tudíž mohl být od své dráhy odkloněn.

Americká armáda registruje na oběžné dráze Země 18 tisíc kusů vesmírného smetí a vysloužilých či funkčních satelitů, ale monitoruje jen určitá rizika, protože nemá prostředky k zaznamenávání všech, sdělila mluvčí amerického strategického velení Regina Winchesterová. Prioritou je ochrana astronautů a ISS. Podle amerických expertů navíc Rusko nedodává pro sledování přesné údaje.

NASA i ruská Federální kosmická agentura (Roskosmos) již ve čtvrtek vyjádřily přesvědčení, že Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ani raketoplánu Discovery, který ke stanici poletí 22. února, nebezpečí nehrozí.

Srážka satelitů
Srážka satelitů