Svátek zamilovaných vyvolal ve světě rozhořčení a protesty

Moskva/Šrínagar/Dillí - Podobně jako každý rok i letos vyvolal včerejší svátek svatého Valentýna řadu protestů. Muslimové protestovali proti "vnucenému výmyslu západní kultury" z náboženských důvodů. V Rusku se oslavy svátku zamilovaných zvrtly v protesty proti ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi a prezidentovi Dmitriji Medveděvovi.

Pro konzervativní muslimy nemá svatý Valentýn v jejich tradici místo. V indickém Kašmíru proti němu proto již několik let bojují radikální islamistky. „Všimly jsme si, že mladí lidé v Kašmíru přijali tuto západní tradici. Ale s milostí Alláhovou jsme proti valentýnskému svátku začaly bojovat a máme úspěch,“ upozornila šéfka radikální ženské islamistické skupiny 'Dukhtaran-e-Millat' Asiya Andrabi.

Svátek se nelíbí ani hinduistům

Konzervativní hinduisté považují svátek zamilovaných za hanebnost a chlípnost. I oni se proto rozhodli vyjít do ulic. Protesty se poněkud zvrtly u indického mauzolea Tádž Mahal, kde šestice hinduistických radikálů napadla zamilované páry, které si zde svátek připomínaly. Chtěli jim ostříhat vlasy. Jejich řádění ukončila až policie, která útočníky zatkla za narušení veřejného pořádku.

Ruské ženy proti vládě

Den svatého Valentýna využily k protestům i některé ruské dívky. Místo milostného vzkazu poslaly výhružné varování. Ruské ženy by se podle něj neměly zahazovat s nikým, kdo podporuje premiéra Putina nebo prezidenta Medveděva. „Když je muž členem strany Jednotné Rusko a podporuje naši příšernou vládu, je to důvod, abychom mu upřely naši lásku,“ vysvětlila jedna z demonstrantek.

 Kdo byl svatý Valentýn?


Tradice svátku svatého Valentýna pochází podle dostupných pramenů od kněze Valentýna, který žil ve druhé polovině 3. století našeho letopočtu za vlády římského císaře Claudia II. Claudius byl posedlý rozšiřováním římského impéria, a tak aby měl více vojáků, zakázal sňatky a zrušil všechna manželství. Kněz Valentýn ale jeho zákazu nedbal a dál tajně oddával milence. Nakonec byl však přistižen, uvězněn a následně 14. února 269 popraven.

Poslední vzkaz před smrtí adresoval dceři vězeňského dozorce, které navrátil zrak. Údajně ho měl zakončit slovy: „Od Tvého Valentýna.“ A tak vznikla tradice psaní valentýnek - vzkazů lásky.

Ruské ženy spojily svátek svatého Valentýna s protesty proti vládě.
Ruské ženy spojily svátek svatého Valentýna s protesty proti vládě.