Venezuela hlasuje o neomezené kandidatuře prezidenta Cháveze

Caracas - Venezuelané dnes v referendu rozhodovali o tom, zda bude moci tamní prezident Hugo Chávez moci neomezeně kandidovat na post hlavy státu. Chávez je u moci již deset let, tvrdí ale, že na úplnou realizaci svých reforem potřebuje nejméně další desetiletí. Jeho snahy o neomezený prezidentský mandát již ale Venezuelané jednou v roce 2007 odmítli a i tentokrát provázela přípravy referenda řada protestů.

Od brzkého rána budily Venezuelany trubky a ohňostroje. Příznivci prezidenta Cháveze svolávali lidi k volebním urnám.

Dosavadní venezuelská ústava umožňuje hlavě státu vládnout zemi maximálně dvě volební období po sobě. Chávez usiluje o její změnu a v polovině ledna mu dal za pravdu i parlament. Pokud nyní potvrdí navržené změny ústavy i referendum, mohl by Chávez usilovat v roce 2012 o prezidentský post potřetí.

I když Venezuelané proti neomezené prezidentské kandidatuře hojně protestovali, průzkumy veřejného mínění naznačují, že výsledky nového všelidového hlasování mohou být velmi těsné. Pokud by prezident své návrhy neprosadil, musel by z úřadu odejít v lednu 2013.

„My z vlády, z revolučních řad, uznáme jakékoli výsledky. Pokud se ale najde někdo, kdo je neuzná a bude chtít vyvolat násilnosti, pak proti němu v souladu s ústavou zasáhneme,“ poslal Chávez varovný vzkaz opozici. Ta se případné úpravy ústavy obává. Levicový prezident by totiž díky ní značně posílil svou moc.

Venezuela vyhostila španělského volebního pozorovatele

Aby Chávez získal voliče na svou stranu, rozšířil neomezené opakování mandátu i pro další ústavní činitele. Chávezem kontrolovaná volební komise navíc nechává hlasovací místnosti otevřené o dvě hodiny déle než obvykle. Za to si vysloužila kritiku od španělského nezávislého pozorovatele. Venezuelské úřady ho pak okamžitě vyhostily. „Je velmi smutné, že občan z jiné země, navíc člen Evropského parlamentu, si takto neváží Venezuely. Věřím, že tento politováníhodný incident nezhorší naše vztahy,“ okomentoval to Chávez.

Atmosféra je napjatá. Očekává se vyrovnaný výsledek. Reforma těsně neprošla už v referendu před dvěma lety. Venezuelský prezident se ale netají tím, že v případě dalšího neúspěchu se pokusí své znovuzvolení prosadit jinak.

Chávez je proslulý svým socialistickým smýšlením. Během své desetileté vlády znárodnil řadu soukromých podniků, zejména v ropném průmyslu. Posiluje rovněž vztahy své země s Kubou, které poskytuje ropu za velmi příznivé ceny výměnou za služby kubánských lékařů ve Venezuele. Svou moc opírá především o chudší vrstvy společnosti, které si získal souciálními reformami. Před dnešním hlasováním jim poslal prostřednictvím médií vzkaz, že po roce 2012 přijdou o štědré sociální dávky, pokud bude muset z úřadu odejít.

Venezuelcům se nelíbí snahy jejich prezidenta Huga Cháveze o změnu ústavy, která by mu umožnila znovu kandidovat na post hlavy státu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24