Clintonová míří na svou první zahraniční návštěvu do Asie

Washington - Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová směřuje do Japonska, Indonésie, Jižní Koreje a Číny. Její předchůdci při první symbolické cestě obvykle jezdili do Evropy nebo na Blízký východ. Clintonová chce ale zdůraznit zájem nové Obamovy vlády o Asii, a proto se na svou první zahraniční návštěvu vydává právě sem. Na programu má jednání o ekonomické krizi nebo severokorejském jaderném programu.

„Je důležité dát najevo, že hodláme rozvíjet širší a hlubší vztahy nejen se zeměmi, které navštívím, ale i s dalšími národy v Asii a v Tichomoří,“ prohlásila Clintonová na tiskové konferenci před odletem. „Jsme přesvědčeni, že naše budoucnost je vzájemně nerozlučně spojena,“ dodala.    

Clintonová navštíví několik zemí, v každé ale hodlá projednat balíček globálních témat včetně finanční krize a změn klimatu.

Snaha přesvědčit KLDR, aby se vzdala jaderného programu, bude součástí jejího rokování v Tokiu, Soulu a Pekingu, důraz na lidská práva položí v Číně a také v Indonésii, kde americký prezident Barack Obama prožil část dětství. K dalším tématům má patřit energetika, boj proti organizovanému zločinu, pašování lidí a proti hrozbě pandemií, jako je například ptačí chřipka.

V Japonsku chce Clintonová podepsat dohodu o přemístění 8000 amerických vojáků z Okinawy na Guam a zvýšit obrannou spolupráci USA s členskými státy Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).