Ohnivá koule nad Texasem nebyla úlomek satelitu, ale meteor

Austin (Texas, USA) - Obyvatelé texaského Austinu pozorovali v neděli odpoledne na obloze ohnivou kouli. Odborníci se nejdříve domnívali, že šlo pravděpodobně o úlomek americké nebo ruské družice, které se minulý týden srazily na oběžné dráze. Tuto domněnku ale vyvrátil Federální letecký úřad (FAA), když oznámil, že úkaz na obloze způsobil meteor.  Úřad uvedl, že hlášení o letící ohnivé kouli na obloze obdržel z mnoha míst Texasu, a vydal příslušné varování pro piloty.

Zářící kouli vidělo na nebi mnoho lidí od Dallasu po Austin. Někteří lidé také uvedli, že úkaz provázely natolik silné dunivé zvuky, že se chvěla okna. Reportér místní televizní stanice dokázal objekt nafilmovat.

FAA proto v sobotu varoval piloty civilních letadel, že z nebe mohou padat úlomky vesmírných objektů. Místní média přitom původně spekulovala, že světelný úkaz byl důsledkem sestupu některého z úlomků vzniklých srážkou ruské a americké družice do zemské atmosféry. To ale nakonec úřad vyvrátil s tím, že šlo o meteor o velikosti dodávky, který shořel v atmosféře.

V úterý se ve výšce asi 800 kilometrů nad Sibiří srazily americký satelit komunikační firmy Iridium a nefunkční ruská vojenská družice Kosmos-2251. Šlo o historicky první kolizi družic, dosud byly zaznamenány pouze čtyři zanedbatelné srážky lidmi vyrobených objektů na oběžné dráze kolem Země, vždy se ale jednalo jen o odhozené součásti nebo stupně nosných raket, případně malých satelitů.

Podle odborníků mohou trosky satelitů kolem Země obíhat až 10 tisíc let. I ty nejmenší úlomky, kterých mohou být desetitisíce, jsou nebezpečné pro vesmírné lodi, vyrobené z lehkých slitin. Američtí vědci ale doufají, že většina úlomků nakonec shoří v zemské atmosféře. Trosky se nedají odstranit - jediná možnost, jak se jim vyhnout, je upravit dráhy satelitů, kterým by s nimi mohla hrozit srážka.

/*json*/{"map":{"lat":30.2818986681,"lng":-97.7364349365,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":30.268735,"lng":-97.745209,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Obyvatelé Austinu v Texasu pozorovali ohnivou kouli, pravděpodobně šlo o úlomek ze srážky družic, který později shořel při průletu atmosférou.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24