Kosovo slaví rok nesamostatné samostatnosti

Priština - Kosovští Albánci slaví rok své nezávislosti na Srbsku, obavy z toho, že by kosovští Srbové mohli vyvolat nepokoje, se nenaplnily. Situace v zemi je klidná, podle slov velitele 14. kontingentu sil KFOR v Kosovu Róberta Bieleného ale není stabilní. Nezávislost Kosova uznalo dosud 54 zemí, odmítají ji dva stálí členové Rady bezpečnosti OSN, Čína a Rusko, a také pět členů Evropské unie - Kypr, Rumunsko, Řecko, Slovensko a Španělsko.

„Dítě nám vyrostlo,“ oznamují dnešní kosovské noviny v den prvních narozenin malého státu mezi Srbskem a Albánií. A hrdost cítí i přibližně 90 procent obyvatel, tedy ti, kteří mluví albánsky. „Je to jeden z nejvýznamnějších dnů albánského národa, den radosti a oslav, den, kdy všechno utrpení Albánců a některých dalších komunit přestalo,“ říká Lavrám Gaši, jeden z obyvatel Prištiny. "Dnes, má narozeniny každý. Dnes si s úctou připomínáme minulost a děláme závazky do budoucna, prohlásil kosovský premiér Hashim Thaci. Jeho vláda vyčlenila na oslavy 150 milionů eur.

Jednostranně vyhlášenou republiku zatím uznalo 54 států včetně ČR. Kosovo má vlastní ústavu a vydává pasy, nemá ale třeba armádu, na pořádek zatím dohlíží evropská bezpečnostní mise Eulex. Kosovo také není členem mezinárodních institucí, prištinští politici si ale dělají naděje, že se to změní.

„Jdeme po společné cestě integračního procesu s Evropskou unií. Z potenciální krize a nebezpečného momentu se nezávislost Kosova vyvinula ve stabilizační a mírový faktor v regionu,“ prohlašuje předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi.

Kosovo začne přebírat odpovědnost za bezpečnost v sektoru

V současné době probíhá příprava sil NATO na předání odpovědnosti za bezpečnost v sektoru do rukou Kosova. Tento proces bude probíhat v několika krocích a bude trvat několik desítek měsíců. V praxi to zatím vypadá tak, že složitější záležitosti řeší stále KFOR, méně závažné incidenty řeší již kosovská policie. „Spolupráce s nimi je na dobré úrovni,“ dodává velitel 14. kontingentu sil KFOR Róbert Bielený.

Český kontingent má nyní starosti především hlídaní srbsko-kosovské hranice, prostor vnitrozemí se postupně předává kosovským bezpečnostním složkám.

Srbsko stále považuje odtržení Kosova za nelegální

Na postoji Srbska k odtržení své provincie se stále nic nemění, Bělehrad celou záležitost předal mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Haagu: „Za poslední rok byly nepokoje, ztráty na životech. Albánci v Kosovu slavili a Srbové v Kosovu a Srbsku zažívali hluboký smutek. Byly tu násilné demonstrace a zastrašování. Srbsko problémy ale jen posílily,“ uvádí srbský prezident Boris Tadič.

V samotném Kosovu se vztahy mezi většinovými Albánci a menšinovými Srby nezměnily. Přísné etnické rozdělení je vidět každý den i třeba na tom, že kosovští Albánci slaví narozeniny svého státu většinou ne s kosovskými, ale albánskými vlajkami.

Dnešní oslavy se obešly bez násilností, jak ale uvedl zpravodaj ČT Martin Jonáš, protesty a násilnosti mohou přijít až během příštích dnů, jako tomu bylo před rokem.

SLÖ: Srbové v Kosovu se cítí jako sudetští Němci v ČSR

Podle Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ) čelí etničtí Srbové v Kosovu stejné diskriminaci jako sudetští Němci v meziválečném Československu. Podle SLÖ by navíc neřešení stávající situace mohlo vést i k násilnému odsunu Srbů z Kosova - podobně jako v případě sudetských Němců z Československa v roce 1945.

"Přestože je Srbům jako menšině v Kosovu přiznáno množství práv, cítí se
diskriminováni a považují se za cizí prvek ve státu, s nímž se necítí být
svázáni," uvedlo SLÖ. Stejně se podle sdružení cítili Němci v Československu, když byli údajně vykazováni na okraj společnosti a celkově se nedokázali ztotožnit s nově vzniklým státem.

Oslavy nezávislosti Kosova
Oslavy nezávislosti Kosova
Více fotek
  • Oslavy nezávislosti Kosova autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/686/68544.jpg
  • Čestí vojáci v Kosovu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/41/4059.jpg
  • Oslavy nezávislosti Kosova autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/688/68743.jpg
  • Oslavy nezávislosti Kosova autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/688/68741.jpg